5.12.2022 | Svátek má Jitka


ARCHITEKTURA: Podzimní víkend s Fantou na Ondřejově

2.10.2007

Před deseti dny jsem byl pozván do mlýna v Ondřejově, městečku kousek od Prahy, abych Ondřejov 12pronesl přednášku o architektu Josefu Fantovi (1856-1954), autoru ondřejovské hvězdárny, která vznikla z podnětu bratří Josefa a Jana Fričových. O té jsem už jednou na Psu psal, a to zde. Ještě se ale k tématu vracím, protože před přednáškou jsme absolvovali exkursi po observatoři a já si mohl vyfotit pár hezkých věcí. Připomínám, že celý půvabný areál obklopený zelení – vlastně malým arboretem, založený panem Fričem - byl postaven po etapách v letech 1904-14. Patří sem secesní vila s Klusáčkovými malbami s motivy z Písní kosmických (to jsou ty žáby) – ta je z roku 1904-5. Pak dvě observatoře, kde je dnes muzeum s výstavou staré pozorovací techniky, včetně lapače komet či jak se to jmenuje, i s obrázky z historie hvězdárny.

Pak pozorovací domky a schodiště s pamětní deskou, která připomíná, že ve 20. letech předal Frič areál státu. Jdeme-li dolů k obci, mineme vilu Leonoru známé operní divy paní Eleonory Ehrenbergové-Gayslerové, z jejíž iniciativy areál vznikl. Bylo třeba Ondřejov 9kopec Manda – přejmenovaný na Žalov – ovšem nahoře srovnat, aby se mohlo začít stavět.

Fanta s Fričem vybudovali vskutku půvabné dílo, k němuž v 50. letech přibyla další budova Astronomického ústavu AV, kterou snad projektovala paní architektka Kittrichová. Pak se ještě někdy v 80. letech mělo stavět dál, do Ondřejova prý jezili liberečtí architekti Hubáček a Suchomel, ale nakonec z toho sešlo. Jako téma na víkendový výlet vřele doporučuji! Dostanete se tam z D1 od Mirošovic nebo z Prahy po staré kutnohorské silnici na Jevany. Tam mimochodem stojí Fantou navržená vila pro spisovatelku Gabrielu Preissovou, jejímž posledním majitelem byl Karel Svoboda. A na kopci stará hospoda, již Fanta upravoval, a na jejímž pozemku dodnes stojí dřevěný domek z Národopisné výstavy 1895, který věnoval Frič Fantovi právě za projekt hvězdárny. Krajina je tam překrásná, člověk by nevěřil, že je kousek od Prahy.

(Snímky ve fotogalerii pod tímto článkem, další pak ve fotogalerii u výše zmíněného příspěvku – pozn.red.)

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998