24.10.2020 | Svátek má Nina


ARCHITEKTURA: Podzimní přednášky a vycházky

28.8.2007

Poprázdninovou Architekturu věnuji jako obvykle na začátku semestru přehledu svých přednášek, resp. vycházek.

V Kaštanu v Praze-Břevnově pokračuje cyklus představování významných (byť často Foehr - Brandejsopomíjených nebo zapomenutých) osobností na naší architektonické scéně XIX. a XX. století. Přednášky se konají zpravidla první úterý v měsíci vždy od 18:30 hodin. Začnu 2. října představením tří Wagnerových žáků z vídeňské Akademie, kteří se výrazně podíleli na úpravách metropole především v meziválečném období. Jde o Antonína Engela (např. autora urbanismu Nových Dejvic), Františka Roitha, tvůrce několika bankovních paláců, a konečně Bohumila Hübschmannna, jehož životním dílem je areál pod Emauzy.

6. 11. představím rozsáhlé dílo zapomenutého, leč velmi zajímavého pražského Němce Adolfa Foehra, jehož nejhezčí stavbou v Praze byl Brandejsův obchodní dům (Fischer) na nároží Provaznické a Havířské ulice.

A konečně 11. prosince to bude dvojice Kotěrových žáků, kteří mají v Praze rovněž řadu kvalitních staveb: tvůrce Ořechovky Jaroslav Vondrák a autor mnoha secesních domů, leč i funkcionalistických vil na Babě František Kavalír.

Cyklus v Kaštanu pořádá UNIJAZZ, lísky lze objednat na webových stránkách www.kastan.cz, případně pár ještě dokoupit před přednáškou. Počítám s tím, že bude pokračovat i na jaře příštího roku.

Bílek - vilaOproti tomu končí cyklus o moderních architektonických stylech v café Orient v domě U Černé Matky Boží. Malou náhradou může bát přednáška o hradčanských baštách, resp. zástavbě na nich, která se uskuteční přímo v jednom slavném objektu, který tam stojí (na rohu Mickiewiczovy ulice a Chotkovy silnice) – Bílkovy vily. Konat se bude ve čtvrtek 20. září v 16 hodin.

Na sobotu 22. září chystám přednášku o arch. Josefu Fantovi v Ondřejově u Prahy (kde navrhl krásnou hvězdárnu pro svého přítele Friče, kterou si bude možno prohlédnout; viz též zde). Podrobnosti k této akci ještě zveřejním.

Občas se budou zase konat Psí vycházky. Jejich trasa bude ovlivněna osobní účastí dr. Keblůžka a jeho fyzickými možnostmi, první proto povede zřejmě od zámečku ve Stromovce k Císařskému mlýnu. Termín sdělím včas.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.