Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Pár novinek z Manhattanu

3.3.2009

Při nedávné návštěvě NYC jsme trochu prošli zejména Dolní Manhattan a viděli pár novějších a zcela nových staveb (viz též zde). Novinkou je, že v New Yorku začali konečně stavět evropští a japonští architekti – donedávna prakticky neměli šanci (s výjimkou těch naturalizovalných Foster - Hearst 1jako byli Urban, Lascaze, Mies, Breuer, Pelli, Yamasaki nebo Pei).

Začnu na Ground Zero, kde už stojí první z nových věží od Japonce Makiho (v polovně 90. let převzal v Praze Pritzkerovu cenu) a dokončuje se další od Brita Richarda Rogerse (Lloyds Bank v Londýně, Pompidou Center v Paříži ad.).

Taky jsme navšívili nový Hearstův „ekologický“ mrakodrap od dalšího Brita Normana Fostera (Hongkonská banka v Honkongu, kupole Reichstagu v Berlíně, „Okurka“ a obří kolo v Londýně ad.). Nachází se v Midtownu poblíž Columbus Circle na W 57th St. a není ani příliš vysoký (46 pater), zato tvarem je samozřejmě nepřehlédnutelný. Uvnitř je velkoryse řešená lobby s šikmou stěnou, po níž stéká voda.

V Chelsea nás zaujala štíhlá jehla se skleněnými balkony – tedy bytový dům o cca 40 patrech. No, nevím, zda v té výšce lidé na balkon polezou – je to na závrať. Zjevně jde o bytový dům – tohle by se dříve nevyplatilo postavit. Teď jsme takových jehel viděli celou řadu. Zajímalo by mne, kolik tam stojí jedno apartmá.

Inspiraci starými „cast-iron“ domy nepopře dům s červenou ocelovou konstrukcí, který jsme zahlédli někde v SoHo nebo v TriBeCa. Autora – podobně jako v předchozím případě – neznám.

V NYC staví také Francouzi: dokončuje se mrakodrap na Mercer Street v SoHo Jeana Nouvela (Arabský institut a Foundation Cartier v Paříži, obchodní dům Lafayette v Berlíně, Zlatý anděl v Praze) taky v této oblasti a v Lower East Side poblíž Bowery na Norfolk Street vyrostl modrý krystal od Bernarda Tschumiho (jehož červené pavilonky v parku La Villete v Paříži jsme před lety všichni obdivovali).

Konečně tu mám na zběžně pořízených fotkách ještě nový obchodní a administrativní palác ateliéru SOM (Skidmore Owings Merrill; Lever House a mnoho dalších mrakoušů v NYC, Sears Tower v Chicagu ad.). Stojí přímo na Columbus Circle na jihozápadním okraji Central Parku a dominuje mu dvouvěží, zjevně inspirované dvouvěžími Emery Rotha nebo Irwina Chanina na Central Park West (Majesty, San Remo, Century ad.). Obrovským oknem přes tři patra je krásný výhled na mrakodrapy na Central Park South.

Nedaleko odtud – přímo proti hotelu Plaza – je pak skleněná kostka firmy Apple – high-tech konstrukce studia Bohlin Cywinski Jackson kryje schody do podzemí, kde je obří store firmy, kde si tisíce převážně mladých lidí zkouší všechny ty iphony, ipody a noteboky s jablkem…

Apple

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek