ARCHITEKTURA: Oudovy domečky v Rotterdamu
Oudův okrsek Kiefhoek byl v roce 1925 projektován a v následujících letech (1928-30) postaven pro sociálně slabší dělnické rodiny v Rotterdamu. Jednalo se o architekonicky jednotně řešenou enklávu, kterou tvořilo asi 100 řadových domků s minizahrádkami, dva obchody, dvě dětská hřiště a kostel.
Každý domeček měl v přízemí předsíň, obývák a kuchyň obrácenou do zahrady za domem, točité schodiště vedlo do patra s ložnicemi. Celý půdorys je stěsnán na rozměr 7,5 x 4 m. Domy mají bílou omítku v kombinaci se žlutými, červenými a modrými barvami kovových prvků, okenních šambrán a vstupních dveří. Celé sídlišťátko má velmi příjemné proporce a je vzorně udržováno.
Přidávám ještě jednu drobnou stavbu Ouda v Rotterdamu – kancelář Stavební správy z roku 1923, o 70. let později rekonstruovanou. Drobná stavbička v typických mondrianovských barvách působí velmi současně!
Vztahy mezi Holandskem a ČSR byly před druhou světovou válkou velmi těsné. Češi jezdili obdivovat nizozemskou architekturu pro její jednoduchost a eleganci. Prof. Janák tam jezdil se svými studenty každý rok. J.J.P. Oud byl také v letech 1924-5 pozván do Prahy a Brna přednášet v rámci cyklu, pořádaném časopisem Stavba, kterého se dále zúčastnili Walter Gropius, Le Corbusier, Adolf Loos, Amédee Ozenfant, Karel Teige, Oldřich Starý, Oldřich Tyl a brněnský Jan Víšek. V roce 1926 se pak Oud zúčatnil soutěže na hotel Stiassny do Brna.
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998