28.9.2023 | Den české státnosti


ARCHITEKTURA: Oudovy domečky v Rotterdamu

6.11.2007

Nedávno jsem tady představil současné stavby Holanďana Ericka van Egeraata (viz zde). Jakob Johann Pieter Oud 7Nyní připomenu dnes už kultovní dílo jednoho holandského klasika: Jakoba Johanna Pietera Ouda (1890-1963). Ten patřil k členům slavné skupiny De Stijl, v níž byli také architekt Gerrit Rietveld nebo výtvarník Theo van Doesburg. Ta stála v opozici vůči holandským expresionistům (de Klerk, Kramer – viz též zde). Jejich architektura byla jednoduchá, stavby opatřeny bílou omítkou a dala by se označit za konstruktivismus.

Oudův okrsek Kiefhoek byl v roce 1925 projektován a v následujících letech (1928-30) postaven pro sociálně slabší dělnické rodiny v Rotterdamu. Jednalo se o architekonicky jednotně řešenou enklávu, kterou tvořilo asi 100 řadových domků s minizahrádkami, dva obchody, dvě dětská hřiště a kostel.

Každý domeček měl v přízemí předsíň, obývák a kuchyň obrácenou do zahrady za domem, točité schodiště vedlo do patra s ložnicemi. Celý půdorys je stěsnán na rozměr 7,5 x 4 m. Domy mají bílou omítku v kombinaci se žlutými, červenými a modrými barvami kovových prvků, okenních šambrán a vstupních dveří. Celé sídlišťátko má velmi příjemné proporce a je vzorně udržováno.

Jakob Johann Pieter Oud 13Přidávám ještě jednu drobnou stavbu Ouda v Rotterdamu – kancelář Stavební správy z roku 1923, o 70. let později rekonstruovanou. Drobná stavbička v typických mondrianovských barvách působí velmi současně!

Vztahy mezi Holandskem a ČSR byly před druhou světovou válkou velmi těsné. Češi jezdili obdivovat nizozemskou architekturu pro její jednoduchost a eleganci. Prof. Janák tam jezdil se svými studenty každý rok. J.J.P. Oud byl také v letech 1924-5 pozván do Prahy a Brna přednášet v rámci cyklu, pořádaném časopisem Stavba, kterého se dále zúčastnili Walter Gropius, Le Corbusier, Adolf Loos, Amédee Ozenfant, Karel Teige, Oldřich Starý, Oldřich Tyl a brněnský Jan Víšek. V roce 1926 se pak Oud zúčatnil soutěže na hotel Stiassny do Brna.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998