29.9.2020 | Svátek má Michal


ARCHITEKTURA: Od Müllerky ke Kocourkům

16.10.2007

Sobotní Psí vycházce (kolikáté už?) opět přálo počasí – bylo nádherně. Sraz byl u Müllerovy vily, takže jsme vlastně plynule navázali na dávnou Psí vycházku po Ořechovce (o třechJanák-Mařatka minulých vycházkách zde a zde a zde).

Nejdřív jsme prošli smutnou enklávou Starých Střešovic, které postupně ztrácejí na půvabu: staré křivolaké domky střídá ne-li podnikatelské baroko, tak alespoň nevkusné okachlíkované kysny.

Pak uličkou a po schodech nahoru na tzv. Baterie – soubor paralelních břevnovských ulic s vilovou zástavbou. Viděli jsme funkcionalistický dům s atelierem (a rytířem na střeše) architekta Jaromíra Kotíka, Janákovu vilu a la Baba pro sochaře Josefa Mařatku (bohužel s plastovými okny a nějakou podivnou přístavbou) a také malý domek prof. Otto Rothmayera se slavnou Sudkovou „Kouzelnou zahrádkou“, který od rodiny získala nedávno Praha, má tu být Rothmayerův a Sudkův památník. To vše bylo v ulici U 5. baterie. Pak kolem rozsáhlého areálu Ústřední vojenské nemocnice od Bedřicha Adámka z 30. let a zpět Kocourky 2ulicí Na bateriích, kde je krásná funkcionalistická vila od manželů Oskara a Elly Oehlerových. Odtud dolů do uličky Na Kocourkách, kde je naštěstí pitoreskní atmosféra „vesnice v Praze“ naopak zachována.

Nakonec dolů ke stále víc a víc chátrající barokní usedlosti Kajetánka, nad níž jsou pěkné pozdně secesní řadové domky od Ohmannova žáka Aloise Masáka, každý trochu jiný, ale celek působí kompaktně, asi jako jeho domy v Jakubské, Štupartské nebo Ovenecké ulici. Kdo se pak vracel zpět k Müllerce, viděl ještě Kozákův předválečný sbor a Rožánkův pseudorománský kostel sv. Norberta (naproti je mimochodem snad poslední dřevěná minitrafika pro válečné invalidy z počátku 20. let).

V listopadu dáme ještě jednu vycházku, můžete psát tipy, kam by to mělo být.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.