Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Od KOVO k DOXu

16.9.2008

Podivný název označuje krajní body poslední Psí vycházky po Holešovicích. Sešli jsme se v sobotu – jak jinak než za krásného, byť poněkud KOVO - nyní NKÚchladného počasí – u paláce, který se dříve jmenoval KOVO, na předmostí Libeňského mostu. Tenhle jeden z prvních pražských výškových domů projektoval v 70. letech architekt Zdeněk Edel s kolektivem.

Odtud jsme se vydali Jankovcovou ulicí, která sleduje meandr Vltavy. Od ní je ovšem dnes většinou oddělena novou bytovou zástavbou. První blok domů (studio Chapman Taylor) je velmi hezký a navíc je v něm široký průjezd k řece. Navazující ostře oranžové domy (studio ADNS) ale vytvářejí souvislou bariéru, což je myslím škoda. Raději bych tu viděl alespoň občasné průhledy na Vltavu.

Nakonec tu zůstaly i půvabné hrázděné domky holešovického přístavu od Františka Sandera z roku 1906, ovšem působí tu trochu nepatřičně (tím proboha nevolám po jejich zbourání, jen mne mrzí, jak jsou vedle novostaveb utopeny).

Došli jsme k Hübschmannovým mlýnům, krásně opraveným studiem CMC (viz zde), obešli je směrem k ulici U Uránie, kde vzniká příjemná piazetta. Poté jsme pokračovali dál Jankovcovou, na jejímž konci je Králíčkovo silo - zatím prázdné, a krásné Křížovy sklady fy Ferra (nyní Ferrona) z konce 20. let s keramickou fasádou a ocelovou skeletovou konstrukcí. Ty jsme ale viděli jen z dálky, neb jsme odbočili doleva na Ortenovo náměstí, jehož hlavní dominantou jsou Masarykovy školy z 20. let, dílo arch. Martínka, Lhoty a Petrů z Městského stavebního úřadu. Kolem soreláckých domů manželů Machoninových s keramickými domovními znameními od studentů Umprum jsme vstoupili do Osadní ulice, na jejímž začátku jsou pavlačové domy Obce pražské od architektů Františka Alberta Libry a Jiřího Kana, resp. Františka Marii Černého a Kamila Ossendorfa ve funkcionalistickém stylu.

Nakonec čekalo psí účastníky překvapení: majitel areálu pan Válka nás pustil na nádvoří areálu DOX na roku Poupětovy a Ostrovní. Zde vzniká komplex budov (z části adaptovaných starých továren), kde budou výstavní sály i otevřená prostranství, obchody s knihami a designem, kavárna a pizzerie. Tady by se měly konat výstavy současného i moderního umění, tedy jakási Kunsthalle, což metropoli velmi chybí. Vše navíc postaveno nikoli za peníze daňových poplatníků, nýbrž za prostředky majitele. Areál je to krásný, autorem projektu je architekt Ivan Kroupa. Otevře se asi za měsíc, takže se máme na co těšit.

Holešovice vůbec ožívají – dokončuje se další areál: holešovický pivovar s byty a kancelářemi, jemuž dominuje barevná věž (opět architekti CMC). Kdysi zanedbaná periferní čtvrť tak má šanci stát se jakýmsi - ne-li přímo „Greenwich Village“ - tak alespoň „East Village“ Prahy.

Psí vycházníci v DOXu

Foto: autor a J. Vávra

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek