12.8.2022 | Svátek má Klára


ARCHITEKTURA: Od Balšánka k Janákovi

1.4.2008

Uplynulo čtvrt roku od posledního přehledu přednášek a dalších aktivit a lidé se mne často králíček - orámováníptají, co se chystá, takže:

Stále pokračuje cyklus přednášek o zajímavých osobnostech naší architektury v břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz). Zpravidla první úterý v měsíci vždy od 18:30 tam představuji známé i zapomenuté osobnosti. Nyní – 1. dubna – to budou profesoři pražské techniky Balšánek, Čenský, Bertl, Kříženecký a Koula, kteří vytvořili na přelomu XIX. a XX. století řadu významných staveb nejen v Praze. 6. května představím čtyři pražské židovské architekty meziválečného období, jména převážně zapomenutá, a to samozřejmě neprávem. Byli to Erwin Katona, Eugen Rosenberg (o jeho Erhartově cukrárně na Letné jsem tady nedávno psal), Otto Zucker a sochař a architekt Martin Reiner. Konečně 3. června to bude výlet do doby nepříliš dávné: představím Karla Hubáčka a absolventy jeho legendární Školky z Liberce. Lístky do Kaštanu lze rezervovat přes internet, ale je třeba s určitým předstihem, všechny přednášky bývají tak 14 dní dopředu vyprodané (je třeba sledovat web – viz adresa výše).

Jednou za čtvrt roku představuji některého z architektů ovlivněných kubismem ve stylových prostorách Grand Café Orient v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu. Zatím to byli Gočár a Janák, v červnu to bude Emil Králíček (na obrázku jeho orámování ve Spálené ulici), datum ještě není stanoveno. Najdete je v průběhu dubna na webu (www.grandcafeorient.cz) nebo na letáku přímo v kavárně, kde je možno také zakoupit vstupenky.

Stále také dostávám dotazy, kdy bude příští Psí vycházka (ta minulá viz zde). Zdá se, že už je lepší počasí, a tak to zkusíme v sobotu 5. dubna v 10 hodin (nebude-li pršet). Vypravíme se tentokrát do oblasti Vinohrad a Vršovic, Sraz bude v Bezručových sadech u Husova sboru arch. Janáka. Je to asi 5 minut od stanice metra Jiřího z Poděbrad, pak kolem vodárenské věže.

Janák - Husův sbor

Husův sbor

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998