ARCHITEKTURA: O stavbách, na které se zapomnělo, a jejich osudech
To jsou samá německá jména – Zasche, Hemmrich, Metzner, Lauterbach… I autor výše zmíněné radnice byl Němec – jmenoval se Karl Winter a jen shodou okolností nebyl po válce odsunut – nebyl totiž nacista a za manželku měl Češku. Pracoval pak dlouho v libereckém Stavoprojektu. Přesto bylo jeho jméno zapomenuto, ovšemže neprávem. Patřil k mnoha umělcům, kteří se v této zemi narodili, studovali tu (v tomto případě na německé technice v Praze) a vytvořili významná díla. Jejich rodným jazykem však byla němčina a to je vyřadilo za minulé éry z kontextu českého umění. Je dobře, že dnes už mnohá jména nejsou tabu, že se mohou znovu připomínat. Ostatně Josefu Zaschemu odhalili před několika lety pamětní desku. Zcela právem, kromě jabloneckých staveb projektoval několik moderních paláců také v Praze, patřil k čelným představitelům secese a moderny a spolupracoval i se zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou. Byl názorově blízký sociální demokracii a když měl být - už jako starý pán – odsunut po válce do Německa, protestovali mnozí čeští umělci. Bohužel marně.
Přesto ještě není v našem vzahu k německy hovořícím architektům na našem území vše zdaleka v pořádku. V Praze na smíchovských Hřebenkách se chystá likvidace krásného rodinného domu od architekta Jacques Groaga. Tento olomoucký rodák byl žákem slavného Adolfa Loose – autora jedné z nejcennějších památek světové moderní arhitektury na našem území – Müllerovy vily v pražských Střešovicích. Groag s Loosem spolupracoval na projektu neméně slavné vily Moller ve Vídni, samostatně navrhl domy v kolonii Werkbundu ve vídeňském Hietzingu (obdoba pražské Baby) a spolu s kolegou Paulem Engelmannem projektoval v rakouské metropoli dům pro známého filosofa Ludwiga Wittgensteina. Rasové persekuci unikl jen o vlásek a pracoval pak léta v Londýně, kde je ve Victoria and Albert muzeu uložena jeho pozůstalost.
Zbourání jediné Groagovy pražské stavby je proto barbarstvím, mimo jiné i proto, že stavba je v dobrém stavu. Rovněž nápad stavět na jejím místě velký bytový dům není rozumný, protože dojde k narušení charakteru této vilové čtvrti. Na rozdíl od jablonecké radnice, která je na seznamu kulturních památek, Groagův dům registrován není. A tak ho možná čeká smutný osud… Možná by tomu tak nemuselo být, pokud bychom lépe znali vlastní historii a nemazali ze své paměti některá jména, zejména patří-li osobnostem, kterých si ve světě váží.
Pražský deník, 3. 7. 2008
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998