Čtvrtek 12. prosince 2024, svátek má Simona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: O jednom domě

diskuse (2)

V Praze na Letné stojí jeden zvláštní dům. Na první pohled asi procházejícího nezaujme – omšelý pětipatrový činžák se zčernalou fasádou a pravidelným rastrem oken, nad parterem podlouhlý balkon. Nejvyšší patro je z neomítaných cihel. Ale přesto je to v mnohém směru revoluční stavba spojená s osudy několika významných osobností české kulturní a podnikatelské scény meziválečné éry. Já mám k té stavbě navíc citový vztah – v malém podkrovním bytě jsem se narodil a prožil dětství, dospívání a pak i první rok manželství. O to víc mne mrzí jeho současný neutěšený stav – zaprášená okna dokládají, že tady už se léta nebydlí…

V roce 1922 - tedy v období hledání nových cest po éře secese, kubismu a tehdy vrcholícího národního dekorativismu – si parcelu v klidné bubenečské ulici kousek od Stromovky vyhlédl bonvivánský pražský stavitel František Strnad. Přál si, aby jeho činžák vzbudil pozornost, a proto vypsal na projekt dokonce malou soutěž. Vybral si návrh jednoho z nejosobitějších architektů té doby Kamila Roškota (1886-1945). Ten studoval postupně několik škol – pražskou německou techniku, malířství u Maxe Švabinského na AVU a nakonec ještě školu Jana Kotěry tamtéž. Nadaný projektant, výtvarník (a také pověstný milovník pražských kaváren), který pak ve 30. letech vytvoří dvě díla, jež vstoupí do dějin moderní evropské architektury: divadlo v Ústí nad Orlicí a hrobku českých králů v kryptě katedrály sv. Víta, navrhl Strnadovi na tehdejší dobu pozoruhodný dům. Průčelí z modrošedého umělého kamene bylo bez jakýchkoli dekorací, což bylo v té době nezvyklé. Velkoryse byl řešen vstup s vestibulem, v němž autor umístil plastiku Zedníka svého přítele Otto Gutfreunda. Širokým schodištěm se vystupovalo do zvýšeného přízemí. V patrech pak byl umístěn vždy jeden luxusní byt. Dům měl na tehdejší dobu moderní vybavení – výtah s mahagonovou kabinou, moderní kuchyně se shozem na odpadky, ústřední topení…

Nová stavba se zalíbila tehdy již proslulému architektu Josefu Gočárovi (Orientace, 2. 1. 2010), který se do ní rovněž nastěhoval. Domnívám se, že bezozdobná fasáda Roškotova domu byla jedním z důvodů, proč se Gočár v této době odklonil od dekorativního stylu (Legiobanka a Brněnská banka v Praze, dřevěné domky kbelského letiště, továrna UP závodů v Třebíči, provizorní pavilon Mánesa ad.) a přešel k moderní architektuře. I on přispěl k výzdobě letenské stavby - navrhl postkubistické lampy na schodiště. Na výzdobě letenského činžáku spolupracoval rovněž profesor František Kysela a další umělci.

Letenský činžák pak získala významná pražská podnikatelská rodina Barthů, která oslovila dalšího známého architekta Ladislava Machoně (1888-1973), aby provedl určité úpravy. Machoň především propojil dvě dolní patra vnitřním schodištěm a do ulice prorazil obrovské okno na místě tří starších oken. Přistavěl také dvorní křídlo s prostornou společenskou síní, kde je velká vitráž Aloise Bílka. Na sál navazuje skleník zimní zahrady s bazénem. Ten interiér jsem důvěrně znal, protože v něm byla od padesátých let, kdy byl dům zestátněn (Barthovi emigrovali již před válkou do Jižní Ameriky) mateřská škola, kterou jsem navštěvoval. Velká část vnitřního zařízení, včetně původního vybavení kuchyně, se ale zachovala. Kuriozitou je i klenutý sklepní prostor, vymalovaný Kyselou, kde bývala proslulá soukromá vinárna. Sem prý chodíval za první republiky na bujaré večírky i Jan Masaryk.

Já pamatuju dům už postupně chátrající – zmizely běhouny na schodišti, starý výtah byl nahrazen ošklivým, typizovaným, Gočárovy lampy na schodišti a ve vestibulu nechala domovní správa odstranit. Předzahrádku do ulice nahradila betonová plocha s věčnou hromadou koksu. I ten Gutfreundův Zedník dostal co proto – přišel o nos… Přesto se tu bydlelo hezky. Táta byl sochař a měl malý atelier v pomocném skleníku na dvoře, to bylo eldorádo mých dětských her. Do našeho podkrovního bytu (kdysi to byl atelier Gočárova syna Jiřího) sice zatékalo, ale bylo to romantické bydlení s výhledem do parku. V domě také bydlela poněkud záhadná původní obyvatelka – stařičká hraběnka Ledenová, která měla pro sebe k dispozici pětipokojové apartmá. Později se tam přistěhoval známý varhaník prof. Jiří Reinberger, jehož syn měl hromady skvělých rockových desek…

To vše je dávná minulost. Po roce 1989 byl dům vrácen potomkům původního majitele. Ti ho prodali a současný vlastník ho chtěl přestavět na hotel (skutečně hloupý nápad – představa, jak se velké byty dělí na hotelové pokoje a vestavují se tam koupelny, je šílená). Naštěstí je nyní v době hospodářské krize stavba dalších hotelů v Praze riskantní, a tak k této adaptaci nedošlo. Léta se však neděje nic, nájemníci jsou už dávno pryč, odešla i školka, a tak je památkově chráněný dům čp. 587/XIX mrtvý. Snad ho jednou potká lepší osud. Já si vždycky představoval, že by tam byly krásné byty a dole kavárna Roškot – ano za tím velikánským oknem do Čechovy ulice, v té části Letné, které se říkávalo Pražský Montmartre, protože skoro v každém domě byl nějaký ateliér…

Roškot - Čechova 587 dnes

LN, 17. 4. 2010

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Petr Kolman
12. 12. 2024

Lidověji napsáno - příště již žádné skrčky, bodyčky a přílepky.

Milan Smutný
12. 12. 2024

Vývoj v Německu odhaluje zničující dopad nových emisních daní.

Stanislav Ulčák
12. 12. 2024

Petr Anderele je člověk, který si zaslouží být připomenut a nebýt zapomenut.

Jaroslav Zamazal
12. 12. 2024

V obsazeném území má Rusko velký náskok.

Aston Ondřej Neff
9. 12. 2024

Zatímco se šušká o nové pravicové straně, Motoristé v sobotu uspořádali svůj první sjezd.

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Aston Ondřej Neff
11. 12. 2024

S obvyklým zpožděním začala poslanecká sněmovna projednávat novelu o poplatcích.

Aston Ondřej Neff
10. 12. 2024

Fiala a Stanjura jednali v pondělí s prezidentem Petrem Pavlem o rozpočtu.

Robert Troška
10. 12. 2024

Vzrůstající trend omezování svobody ze strany politiků ODS.

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Ruský vojenský soud ve čtvrtek vynesl rozsudek nad prvními dvěma ukrajinskými vojáky, kteří se...

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Od startu druhého poločasu senzačně vedli zásluhou Matěje Vydry, plzeňští fotbalisté se věhlasnému...

Jiří Čihák
12. 12. 2024

Po třech porážkách potřebují fotbalisté Slavie zabrat, aby se mohli zase přiblížit postupovým...

Karel Oliva
12. 12. 2024

Kalendář dnes ukazuje 12. prosinec. Je proto namístě si z historické paměti oživit pohádku O...

jla Jiří Lacina
12. 12. 2024

Elon Musk se stal prvním člověkem v historii, jehož čisté jmění přesáhlo hranici 400 miliard...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz