2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


ARCHITEKTURA: Nové New Museum v New Yorku

24.2.2009

Minule jsem tu psal o rekonstruovaném Českém národním domě v New Yorku (viz zde), dnes se budu věnovat další kulturní instituci, která New Museum 5získala důstojné sídlo. Jde o New Museum of Contemporary Art na Bowery ve čtvrti Lower East Side na Manhattanu. To vzniklo už v roce 1977, ale po třiceti letech si postavilo novou budovu, kterou projektoval dnes jeden z nejvyhledávanějších světových ateliérů SANAA (založili ho Japonci Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa), kteří rovněž navrhli Uměleckoprůmyslovou školu v Essenu nebo Muzeum současného umění v japonské Ishikawě. Jejich stavby jsou zpravidla bílé a to platí i o jejich newyorské budově.

Nová budova New Musea stojí tedy přímo na Bowery, což je ulice, která patřila donedávna k nepříliš hezkým a bezpečným místům (do této oblasti situoval Ed McBain svůj policejní revír, i když v jeho knížkách je NYC přejmenován na Isolu, takže čtenáři detektivek vědí, o co jde). Ovšem na jednom konci Bowery najdete i slavnou školu Cooper Union. Lower East Side je dnes další z expandujících uměleckých čtvrtí, podobně jako Chelsea, a také koncentrace různých hospod a barů je zde značná. Coby kamenem dohodil je pak Čínská čtvrť, kde jakoby se zastavil čas a kde jsem s údivem sledoval starého Číňana, jak míchá v malé tržnici obří živé ropuchy v dřevěném sudu (co s nimi Číňani dělají dále, raději nevědět). Ale je to oblast plná kontrastů, a tak o kus dál zase začíná luxusní Finanční čtvrť.

SANAA dali muzeu tvar na sebe asymetricky navršených bílých krabic propojených ocelovým jádrem. Prostory jsou tedy bez vnitřních podpor a plné světla. Fasáda je kryta drátěným pletivem. Interiér každé krabice je samostatným výstavním prostorem. V přízemí je museumshop a nezbytná kavárna. A rovněž menší výstavní sál. New Museum je příkladem, jak je dnešní architektura různorodá (což ovšem v NYC nepřekvapí skutečně nikoho). Za pár obrázků, které jsem přidal ke svým do fotogalerie, děkuji Marcele Bendákové.

New Museum 10

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998