Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Nová mapa pražské architektury - Secese

15.7.2008

Asi před měsícem jsme v prodejně Kubista v domě U Černé Matky Boží pokřitili novou – v Art nouveaupořadí už třetí – mapu pražských moderních staveb. Po kubismu (viz zde) a stylu art déco (viz zde) přišla na řadu secese, tedy období, vymezené v Praze přibližně lety 1897-1907.

Mapa opět přináší na jedné straně podrobný plán města s přesným vyznačením asi 25 staveb, na rubu je pak řada informací: jednak o těch vytipovaných stavbách s barevnými fotografiemi Ester Havlové, dále je tu slovníček nejvýznamnějších autorů těchto objektů a konečně stručný text o tom, co to vlastně secesní architektura je, jak a odkud se k nám dostala, kdo ji dělal a jak byla úspěšná. Mapa Art Nouveau Architecture in Prague vychází zatím v angličtině (překlad D. G. Zykánová), ale bude následovat i česká verze.

A jaké stavby tam najdete? Vedle těch notoricky známých, jako je Čechův most, Obecní dům, Hlavní nádraží, Hlahol nebo Polívkovy banky, či hotel Evropa tam budou také skryté šperky: Havlovy domy v Haštalské ulici, Kordova vila na Smíchově, Maškovy činžáky… Nechybí ani pomníky a ukázky hrobek. Radostné je jistě zjištění, že všechny vybrané stavby jsou dnes v bezvadném stavu, opravu si zaslouží jen pomníky a průčelí domu Hlahol.

Na secesi pak naváže další mapa, věnovaná moderně a vznikne tak soubor, který zahrne období od konce XIX. století až do poloviny 20. let XX. století. Pak postupně dojde na čtveřici navazujících stylů: neoklasicismus, funkcionalismus, sorelu a současnou architekturu.

Mapy jsme s kolegy z Kubisty Danou Petrbokovou a Františkem Staňkem vymysleli proto, abychom lidem, kteří se zajímají o architekturu, ale nemají peníze na drahé publikace nebo nechtějí vláčet tlusté knihy, trochu zjednodušili život. Výhodou je i velmi rychlá orientace (jsou tu vyznačeny i linky metra a tramvajové trasy). V průvodcích bývají mapky velmi schématické a ve větších odborných publikacích většinou chybí úplně.

Art nouveau, Art deco, kubismus

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998zpět na článek