Čtvrtek 12. června 2025, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Mezi nevkusem a opatrností

diskuse (39)
Nedávný požár nákupního centra v podobě jakéhosi středověkého hradu na česko-rakouské hranici v Hatích naštěstí neskončil tragicky, nikdo nezahynul. Většina pouťových staveb jak ze špatného snu nakonec přežila, je ale otázka, kdy se podobné neštěstí bude opakovat. Pitoreskní objekty jsou z velké části vyrobeny z plastů, jejichž hořením navíc vznikají prudce jedovaté látky.

Takové „atrakce“ se šíří lavinovitě: jednou z prvních byl známý Babylon v Liberci. Míra nevkusu tu dosahuje mimořádně vysoké hladiny a já jen žasnu, že takové pitvornosti lze beze všeho postavit nejen na frekventovaném hraničním přechodu, ale i v centru města. Vietnamská tržiště s trpaslíky považujeme za cizí import, a proto se k nim raději nehlásíme, ale jak vidno, nevkus vlastní provenience nám příliš nevadí.

V Babylonu jsem nedávno byl. Jeho součástí je hotel (kupodivu dokonce čtyřhvězdičkový!?), za který by se nemuseli stydět ani v Las Vegas.

Vše tu má charakter divadelních kulis, je to laciné a podbízivé. Plasty jsou zde ovšem všudypřítomné. Podobné kýče vznikají jako houby po dešti podél dálnic a výpadovek u všech větších měst. I to je současná česká architektura, i když ne ta s velkým „A“, kterou se rádi pochlubíme na mezinárodním fóru.

Té skutečně dobré současné architektury je při tom u nás žalostně málo. Nedávno se mi dostalo do ruky poslední číslo časopisu ERA, které je věnováno soudobé tvorbě maličkého Slovinska. Nic takového u nás nenajdete - chytré, odvážné, jednoduché a praktické stavby, na něž je radost se podívat. Slovinci mají přitom podobné podmínky jako my, a co se týče tradice, jsme na tom dokonce podstatně lépe -v období mezi válkami jezdili Jihoslované studovat k nám a naše avantgarda pro ně byla velkým vzorem. Teď by tomu mělo být spíš naopak.

Obrovský náskok před námi mají samozřejmě i Rakušané, Němci a Švýcaři, Holanďané, Dánové a Finové, Britové a Francouzi, Španělé Tančící důmi Portugalci... Pokud u nás vůbec vznikne něco nadprůměrného, jde většinou jen o opatrnou odvozeninu. Zadání, kreativita, mantinely. Marně si lámu hlavu, kde se stala chyba. Snad v kvalitě architektonických škol, které sice každoročně vypouštějí do světa stovky absolventů, ale málokteří se prosadí - a pokud ano - jako by se zalekli a fantazii raději odložili ve školní šatně. Nebo jsou viníky konzervativci na památkových ústavech a úřadech, kteří se děsí čehokoli nového - viz absurdní útoky na Tančící dům a drobné zásahy do struktury Sovových mlýnů (skleněná věžička a lávka) nebo obavy z nové dominanty Letné - moderní knihovny, kterou naše metropole tak postrádá?

Řada památek je tak umrtvena a konzervována, ač by jim nové intervence často pomohly vrátit duši. Jako třeba Veletržní palác v Praze, který věru těžko oživí jeden skleněný výtah, vestavěný nedávno do malé dvorany. V rámci jakési poválečné purizace dokonce z průčelí zmizely pásy reklam, které je kdysi zdobily a s nimiž od počátku autoři stavby počítali, neboť patřily k tehdejší atmosféře velkoměstské city. Má-li být konstruktivistický palác znovu živým centrem současného umění, je potřeba stavbu k tomu účelu upravit podobně, jako to udělal proslulý spoluautor pařížského Centra Pompidou architekt Renzo Piano s podobným kolosem - bývalou továrnou FIAT v Turíně, když na plochou střechu přistavěl high-tech věž s heliportem. O nové Sovovy mlýny 6prvky byly doplněny i historické paláce v Benátkách a někdejší pařížské nádraží - nyní galerie - Musée d’Orsay (architekt Gia Aulenti), o Peiových pyramidách v Louvru ani nemluvě. Podobných šancí je přitom u nás mnoho, nyní například dochází k transformaci starých továren, pivovarů, tržnic. Továrnou byl ovšem i výše zmíněný liberecký Babylon, jen se k projektu nedostal žádný Piano ani Gehry nebo Aulenti...

V touze po zakonzervování „starých hodnot“ to často jde až do absurdního detailu: tak byly sice na dosud mrtvolných pražských nábřežích vytvořeny nové cyklostezky, ale ty vedou po „kočičích hlavách“, tedy žulové dlažbě. Ta tu byla sice odjakživa, ale vznikla v době, kdy se tu věru na kolech, bruslích a s kočárky nikdo neproducíroval. Takže cyklisté a bruslaři se budou raději zase proplétat mezi auty. Co je tady vlastně prioritou? Oživit nábřeží a vytvořit bezpečné koridory, nebo raději udržet „rázovité prostředí“ - ovšem bez života - na které se můžete pěkně dívat z pražských mostů? Přitom by stačil rozumný kompromis - kamenný pás z rovných desek.

Hlavní problém tedy asi tkví v zadání a v přístupu k starším stavbám. Přílišná opatrnost často není namístě. Na druhé straně nelze očekávat dobrý výsledek tam, kde investor neosloví kreativní osobnosti a nedá jim prostor. Památkáři by měli zase vytvořit včas určité mantinely, především zabránit stavbě absurdních plastových kýčů v krajině i ve městech, ale na druhé straně by neměli být příliš úzkoprsí tam, kde jde o realizaci dobrého nápadu a kvalitního projektu - jinak se totiž budeme chlubit jen architekturou minulých epoch...

LN, 28.12.2006

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Daniel Vávra
12. 6. 2025

Tohle není pokus o převrat. To je boj za demokracii!

Aston Ondřej Neff
12. 6. 2025

Rada České televize vybrala pět kandidátů do finále

Stanislav Spurný
12. 6. 2025

Deset různých metod, jak ovlivňovat veřejné mínění.

David Floryk
12. 6. 2025

Zažili jsme zneužívání, nedobrovolný sex, ponižování...

Ivo Fencl
12. 6. 2025

O Napoleonovi píše pan Kovařík už od roku 1999.

Lidovky.cz
12. 6. 2025

Mediální skupina MAFRA ze skupiny Kaprain a mezinárodní ticketingová společnost AS Piletilevi PLG...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Letecké neštěstí v Indii má dva přeživší, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Na...

berr Roman Berežanský
12. 6. 2025

Nová seriálová adaptace Harryho Pottera od Warner Bros. Discovery zná další tváře herců. Kromě...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

fred Alfred Hostička, Petr Kozohorský
11. 6. 2025

V Josefově na Sokolovsku ve středu utekla při krmení puma. I když odchytáři použili dvě uspávací...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz