Sobota 18. ledna 2025, svátek má Vladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Malá architektura velkého významu

diskuse (2)

Náhrobky na Novém židovském hřbitově v Praze-Žižkově vytvořily významné osobnosti naší architektonické scény

Münzberger-Stöhr

Nedávno jsem se tu snažil přiblížit jedinečnou atmosféru nejstarší části Olšanských hřbitovů v katastru pražského Žižkova (viz zde). Dnes bych se rád se čtenáři prošel po Novém židovském hřbitově, který se nachází ve stejné lokalitě, jen o trochu dál na východ, pár metrů od vstupu od stanice metra Želivského. Hřbitov vznikl v letech 1889-1890, když přestal fungovat starý žižkovský areál v dnešních Mahlerových sadech (na místě centrální části hřbitova dnes stojí žižkovská televizní věž), později byl dvakrát rozšířen. Je na něm asi 100 000 hrobů. U hlavní brány na jihozápadní straně stojí velká neorenesanční síň, postavená Alfonsem Wertmüllerem dle projektu dvou významných pražských architektů – Bedřicha Münzbergera a Miroslava Stöhra. První z nich se proslavil především projektem kamenného Palackého mostu přes Vltavu a konstrukčně novátorskou budovou Průmyslového paláce na pražském výstavišti v Bubenči. Ten druhý projektoval činžovní domy a vily v centru Prahy. V té asi nejzajímavější v Badeniho ulici dnes sídlí izraelská ambasáda.

Ehrmann

U samotné brány je pak umístěna konstruktivistická vrátnice, jejíž autor architekt Leopold Ehrmann projektoval i moderní kolumbárium na opačném konci hřbitova. Celý areál, otevřený pro veřejnost denně kromě sobot, obsahuje množství hrobek významných osobností různých oborů, jsou tu pohřbeni rabíni, příslušníci úspěšných podnikatelských rodin Bondyů a Petschků, ale i spisovatelé Franz Kafka, Jiří Orten nebo Ota Pavel. Pohřbívá se tu stále, ale nejvýstavnější hrobky najdeme v nejstarší severozápadní části. Hřbitov má charakteristickou atmosféru s všudypřítomným břečťanem, ale většina náhrobků byla porostu již zbavena. Skvělé je, že mnohé z nich včetně těch z výtvarného hlediska nejzajímavějších nesou také podpis architekta, který bývá umístěn zpravidla na pravé straně kamenného podstavce. To věru jinde nebývá obvyklé a díky tomu se můžeme přesvědčit, že na návrzích náhrobků se podílela celá plejáda významných projektantů či výtvarníků – a to nejen židovských. Samozřejmě tu najdeme – snad s výjimkou kubismu – všechny možné styly od historismu a secese až po neoklasicismus a funkcionalismus. Vždyť hroby jsou vlastně takové malé stavby, i ony podléhají různým módám. Pestré jsou i použité materiály, nejčastěji tmavá žula, ale také mramor, travertin, vápenec, pískovec či opuka.

Fanta-Bondy

Kodet

Pojďme si tedy některé hrobky i jejich autory představit. Weltschova hrobka v dórském stylu je dílem Antonína Balšánka, profesora pražské techniky a spoluautora Obecního domu. Jeho kolega a projektant secesního Wilsonova nádraží Josef Fanta projektoval secesní náhrobní kámen rodiny Bondyů, jimž také navrhl monumentální palác v ulici Na Poříčí. O kus dál u severní zdi stojí vedle sebe dvě hrobky – Robitschkova a Elbogenova, projektované Janem Kotěrou, zakladatelem české moderní architektury. Jedna je pískovcová s bohatou secesní dekorací, druhá v kontrastu z tmavé žuly a takřka bez ozdob. Obě patří k raným dílům architekta z let 1901-1903. Třetí Kotěrova hrobka – pro rodinu Perutzovu z roku 1904 se nachází o něco jižněji a má překvapivý drobný dekor z keramické mozaiky. K secesnímu stylu nebo modernímu klasicismu se hlásí i četné hroby navržené jabloneckým rodákem Josefem Zaschem, které najdeme v různých částech hřbitova. Architekt se proslavil zejména modernistickými pražskými paláci v ulici na Příkopě a na Senovážném náměstí a pak svými jabloneckými kostely. Secesním skvostem je i náhrobek známého sochaře Jana Štursy, jemuž dominuje páv. Byl určen pro mladého nadaného výtvarníka a člena pražské Osmy Maxe Horba.

Spielmann-Petschek

Meziválečný neoklasicismus reprezentuje i většina hrobek dalšího pražského Němce Adolfa Foehra, autora mnoha desítek staveb v naší metropoli, ale také v Karlových Varech nebo Liberci. Totéž platí i pro práce významných vídeňských projektantů činných i v Praze Ernsta von Gotthilfa a Alexandera Neumanna, spoluautorů Eskomptní (dnes Komerční) banky v ulici Na Příkopě. Podobné jsou i náhrobky Maxe Spielmanna, dvorního architekta podnikatelské rodiny Petschkových, jimž navrhl i známé vily v Bubenči, později rezidence Ruska, Číny a USA, nebo neblaze proslulý palác v ulici Politických vězňů, který – ač projektovaný Židem – sloužil za války jako sídlo Gestapa. Moderní hrobky zastupují práce Otto a Karla Kohnových, kde autoři zajímavým způsobem pracují s písmem, Leopolda a Friedricha Ehrmannových (snad i autorů Kafkova hrobu), či profesora pražské německé techniky Fritze Lehmanna. Unikátní je pak trojúhelníkový náhrobek Jindřicha Schmolky od Paula Alberta Kopetzkého, mj. autora ocelového portálu Poldiny huti v Anglické ulici na Vinohradech.

Róna 2
Róna 1

Róna

Z posledních let zaujmou tři hroby, projektované Jaroslavem Rónou, autorem Kafkova pomníku na Josefově, který má v areálu hřbitova svůj atelier. Vycházejí ze starších vzorů, ale pracují s jednoduchými geometrickými tvary. Pískovcový sarkofág Kurta Gebauera pak ukrývá pozůstatky, nalezené na místě někdejšího nejstaršího židovského hřbitova v Praze.

LN, 22. 11. 2014
Foto autor

Pozn. redakce: Nakladatelství Paseka právě vydává třetí a poslední díl průvodce po moderní architektuře 1900-1950 autorů Zdeňka Lukeše a Pavla Hrocha Praha moderní III, zaměřený na stavby ve čtvrtích na pravém vltavském břehu.

Praha moderní 3

Jan Kovanic
18. 1. 2025

Místopředseda ANO se záměrně setkal s asi dvacítkou voličů Pětikoalice.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Hyena Neff
18. 1. 2025

Jak komu a jak kde. Dělám všechno proto, aby mi neklouzaly na ledu.

Lika
18. 1. 2025

Co čtete?

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Aston Ondřej Neff
15. 1. 2025

Média přijala rozhovor Fialy na Primě s Tománkovou vcelku neutrálně.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Lika
16. 1. 2025

Jen tak pro pobavení

Tomáš Guttmann
15. 1. 2025

Za požáry v Kalifornii nemůže změna klimatu ale žháři a levicoví politikové.

ČTK, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Fotbalový útočník Chviča Kvaracchelija přestoupil z Neapole do Paris St. Germain. Gruzínský...

Lidovky.cz, ČTK
17. 1. 2025

Čeští házenkáři v druhém zápase na mistrovství světa hráli s Polskem 19:19 a po úvodní remíze se...

ku Karolína Kučerová, mos Marek Osouch, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Zcela novou zkušenost zažívají ti voliči z Brna, kteří se dnes vydali k doplňovacím senátním volbám...

bors Pavlína Štěpánka Borská
17. 1. 2025

Kvůli válce na Ukrajině Evropská unie zmrazila Rusku spoustu peněz. V belgickém centrálním...

Lidovky.cz, ČTK
17. 1. 2025

V 84 letech zemřel legendární fotbalista Denis Law, jediný skotský hráč, který kdy získal Zlatý...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz