22.1.2021 | Svátek má Slavomír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Franta Mrázek 6.2.2009 10:17

Íčko, Téčko, Vodník a jejich přátelé

Jde o ochranu politiků, říká vlastně i ten, kdo zákaz navrhl, poslanec ODS Marek Benda. Netají se totiž tím, že mu vadí zveřejnění odposlechů z policejního spisu Krakatice.

Benda tvrdí, že tento spis nedokazuje propojení politiky, lobbistů, podnikatelů a organizovaného zločinu.

krejcovicka 23.1.2009 9:37

Re: K jednomu zmarněnému talentu

typický český humor - hořký a vtipný

krejcovicka 23.1.2009 9:36

no a co

krejcovicka 23.1.2009 9:35

Re: K jednomu zmarněnému talentu

typický český humor, hořký a vtipný

Franta 21.1.2009 12:29

Re: V 70 letech si vzít mladici....

může akorát úchyl. To stačí.

5P 21.1.2009 1:08

Re: K jednomu zmarněnému talentu

nebyl vůbec zmarněný

5P 21.1.2009 1:06

Prostě to pořád platí

Všichni tě mají rádi, když zemřeš.:-/

A.S. Pergill 20.1.2009 22:10

Re: Problém je, že současní architekti jsou zcela odtržení od reality

Normální člověk, když postaví dům, tak tam chce bydlet, a tomu prostě uspořádání toho domu podřídí. Byť za cenu, že nevznikne architektonická ikona, v níž se ale bydlet nedá. Jmenovaná vila je pouze na tu a tam nějakou žranici, ale ne na normální život.

Ono to není jen moderní architekturou. Už renesanční a barokní architekti stavěli v tuzemsku zámky podle italských vzorů a jaksi nereflektovali poněkud chladnější tuzemské klima, takže byly půl roku prakticky neobyvatelné. Tehdejší majitelé to řešili odjezdem na jih, spolu s tažnými ptáky, a s nimi se také na jaře vraceli. Dnešní majitelé se snaží nějak zateplit, aby památkáře netrefil šlak.

Takže už tehdy byla architektura odtržená od reality, ale normálních lidí se to netýkalo, protože ti si najali poctivého zedníka a ten jim postavil poctivý dům. Dnes je, bohužel, povinnost mít architektonický projekt s razítkem akreditovaného ateliéru pomalu i na psí boudu. Bezcenní blbové z architektury tudíž nabyli moci i nad normálními lidmi.

A to podnikatelské baroko má k poctivému domu rozhodně blíž než zmíněná architektonická ikona.

bebe 20.1.2009 21:46

Lepší je : proprdění nebo uprdění

To používá i Havel.   Jako kdyby jste fešáci vůbec neprděli.>->->-

bebe 20.1.2009 21:41

V 70 letech si vzít mladici....

Říkal jsem si:  možná si taky v 70letech vezmu ještě nějakou mladou kočku...  Když ale vidím, jak  to dopadá - Kaplický nebo Menzel - tak se na to asi vykašlu. >->->-

krmič 20.1.2009 19:24

Re: Domnívám se,

Vy se asi v dějinách hudby moc nevyznáte, není-liž pravda? Uvedení skladatelé nebyli ve své době žádní novátoři (zvláště ne Bach), skládali přesně takovou hudbu, jaká se líbila publiku. Že byla kromě toho třeba i geniální, to už je jiná věc.

fg 20.1.2009 19:16

Re: Kaplický projektoval rakety?

já tam žádnou raketu nemůžu najít. Kam letěla?

Větší vlastenec 20.1.2009 18:57

Re: Kaplický projektoval rakety?

http://www.future-systems.com/company/awards.html

fg 20.1.2009 18:49

Kaplický projektoval rakety?

Tak to by mě nenapadlo ani ve snu

Karel 20.1.2009 18:48

Re: K jednomu zmarněnému talentu

R^;-)

Karel 20.1.2009 18:47

Re: tvořivost je hezká věc,

OK. Ale pak by se občas postavila méně funkční varianta. Nezapomínejte, že architekt není jen tvůrce fasád, ale i dispozičního řešení, a tady může mít nejen větší zkušenosti, než zadávající úředníci, ale i větší kreativitu.

Větší vlastenec 20.1.2009 18:44

Re: K jednomu zmarněnému talentu

Opravdu nevím, čemu se smějete, vážený.

Je to všechno k pláči.

Kdyby se Jan Kaplický našemu lidu neodrodil, mohla už na Špejchaře růst krásná knihovna.  ;-(

Hranatá, ze skla, mramoru, oceli. Srdci našeho lidu blízká, našemu panu prezidentovi milá.  :-)

Takto tam holt vyroste hotel, pro návštěvníky fotbalových zápasů. Možná nebude hranatý, možná bude tak krásný jako hotel Don Giovanni. Už se těším !  V

fg 20.1.2009 18:43

Re: Tolik malosti a ubohosti,

ještě že jsi nenapsal čecháčci

honzak 20.1.2009 18:28

Re: K jednomu zmarněnému talentu

ftipné. moc. Tuze směšné jachachacha.

honzak 20.1.2009 18:27

Re: Bylo by určitě pro všecky dobré, kdyby si architekti také sehnali pro svá díla

tak, tak. Za své a na svém si postav cokoliv, co ti povolí místně příslušný stavební úřad (tam se dá pomocí "sponzorského" příspěvku dosáhnout pozoruhodných výsledků). Jeden z nich se staví asi 200 metrů od baráku, ve kterém bydlím. Budiž Bohu žalováno,že bych u nás na kopci radši viděl ten Kaplického chrchel než něco , co pracovně nazývám "středočwským velitelstvím protivzdušné obrany státu" (spousta hranatých výstupků, převažuje módní barva khaki). A že mě to knihovno na Letné opravdu vadí!

honzak 20.1.2009 18:21

Re: Už jsem si vás přečetl v LN, pane Lukeši, díky za článek. Ale to víte -

jasně! Jsem úplně blbej a nikoho schopného jsem nepotkal, nikde jsem nebyl a nic neumím:-D! Pravdou je, že Jv Neumanna, otce kybernetiky jsem nikdy neviděl a neslyšel v televizi (jsem ročník 1951). Nicméně výsledky jeho myšlenek, dopracované  primitivními technokraty (ke kterým se počítám) do dnešní podoby používám stejně jako vy. Toho basáka neznám a nemohu posuzovat. Stejně jako vámi zmíněného architekta.

Znáte nějaké představitele hardwarové fail - safe zabezpečovací techniky? Já jo. Jsou to machři a až  na jednoho jsou velmi skromní. Rozhodně víc, než zemřelý pan architekt. Mějte se fine a neberte se tak vážně, intelektuálství prokazatelně škodí!

Větší vlastenec 20.1.2009 18:20

K jednomu zmarněnému talentu

Jan Kaplický se mohl nesmazatelně zapsat do srdcí našeho lidu. Kdyby nevolil cestu emigrace, kdyby tvořil způsobem lidu srozumitelným.  ;-(

Kdyby byl J.Kaplický zůstal v ČSSR, dostal by stejné možnosti tvorby jako ostatní naši architekti. Kreslil by nádherná panelová sídliště, plná slunce a dětského smíchu. Kreslil by prodejny Jednoty, kreslil by ...

Hlavně, kdyby o to stál a byl dostatečně ideově na výši, mohl nakreslit plány třeba desítek knihoven, těch krásných knihoven jednoduchých a účelných tvarů, které si občané v městech a obcích vlastnoručně stavěli v rámci Akce Z.   R^

A když by byl dosáhl těchto mimořádných pracovních a tvůrčích úspěchů, mohl by v kolektivu svých spolupracovníků slavit v některé z moderních provozoven podniku Restaurace a Jídelny, n.p. Které v té době po ekonomické stránce obětavě řídil přítel (tehdy bratr) Jiří Paroubek V

>-  Všechny síly rozvoji socialistické vlasti !  >-

honzak 20.1.2009 18:14

Re: tvořivost je hezká věc,

má.

honzak 20.1.2009 18:12

Re: Tolik malosti a ubohosti,

jinak zdráv, Míro? Národní knihovna MUSÍ BÝT HLAVNĚ FUNKČNÍ a pak teprve "krásná". Z hlediska funkce je ten chrchel naprosto nepoužitelný - spousta NEVYUŽITÉHO prostoru, který musíte VYTÁPĚT a v létě CHLADIT.

Kdyby ten chrchel byl tak úžasný, tak by ho jistě někdo koupil a postavil jinde. A to se jaxi nestalo, že?

Karel 20.1.2009 18:00

Re: Problém je, že současní architekti jsou zcela odtržení od reality

Ne, že bych s tím zcela nesouhlasil, jen mě přišlo vtipné to hledání normality.

grr 20.1.2009 17:16

hlavně ať se loučení

s vizionářem nezvrhne v psychopatickou mediální masáž. Kaplického zneužili k politickému střetu a to si opravdu nezasloužil. Protože všechno váhání a rozporování bylo také o regulérnosti soutěže, vyčleněnému bakšiši ze státního rozpočtu, vhodnosti místa (včetně rizika poddolování izraelské ambasády) a právnických tahanicích včetně souvislostí s rozpadem Kaplického rodinné firmy na dva celky. Pokud z toho všeho někdo dělá jenom politickou kovbojku, tahá za velmi špinavé tkaničky. Projekt je vizionářský ale zároveň megalomanský. Nejsme v Abu Dhabi, sorry.

Míra 20.1.2009 17:11

Tolik malosti a ubohosti,

jaké v této diskusi prezentují blogoví odborníci na všechno, se hned tak nevidí. Jste ubozí zaprdění zabedněnci. Předpokládám, že za vrchol architektury považujete komunistické železobetonové krabice. Pan Kaplický nám nabídl neobvyklý projekt, který se nelíbí nedovzdělaným mocným a tak ho radši nechcete.

miroslav.vojta@volny.cz

Jeff 20.1.2009 16:50

Zvláštní

U každého nového návrhu tohoto architekta se mi vybavila doba před 50 (!) lety, kdy byly velkým

tématem lety do vesmíru. Vědeckofantastické knihy, filmy i články v časopisech líčily, že právě

takhle to u nás bude vypadat po roce 2000. Pěkně to tehdy ilustroval Teodor Rotrekl. Jaká je

ale současnost? Lety do vesmíru zajímají málokoho a právě jedna taková stavba (první

vlaštovka !) neprojde ani na Letné, kde se vždycky sportovalo, stály cirkusy apod.  

Brumla 20.1.2009 16:19

Re: Domnívám se,

Schönberg je ovšem skvělý skladatel a to, že ho doma nechcete, na tom nic nemění. Kdyby všichni lidé smýšleli jako vy už v době renesance, tak byste dnes nemohl poslouchat Bacha, Mozarta ani Chopina. Lidem jako vy se vždycky líbí jen to, na co jsou zvyklí a snad je to i přirozené. To co již známe totiž nevyžaduje velkou námahu k tomu, abychom to dokázali pochopit. Nové naproti tomu žádá přemýšlení, otevřenost, pochopení jsoucího směru vývoje. Otevřenost k novému lze asi získat jen jistou prací sám na sobě. Vždycky budou a vždycky byli lidi, kteří byli nositelé vašeho stanoviska a vždycky se jim dařilo vývoj do jisté míry brzdit. Čím víckrát prohrajete, tím lépe pro lidstvo.  

Brumla 20.1.2009 16:09

Re: Problém je, že současní architekti jsou zcela odtržení od reality

Pardon, mluvil jste o Tugendhatově vile, ne o Müllerově, tak si tam tedy  misto Adolfa Loose Ludwiga dosadte Miese van der Rohe, jinak zde plati skoro totez.