Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Louis Kahn v Praze

7.11.2005

Více o tomto filmu se dozvíte třeba na www.e-architekt.cz. Když mne kdysi vyzval časopis Revolver revue, abych přispěl do seriálu "Sedm" a vybral sedm světových staveb XX. století, které na mne nejvíc zapůsobily, byla mezi nimi i jedna Kahnova (mimochodem další stavbu mého výběru jsem představil už dříve na Psu zde).

Text z RR č. 40 zde uvádím a přidávám i obrázky Kahnovy budovy parlamentní budovy v Bangladéši (1962-83).

Louis I. Kahn: Yale Center for British Art, New Haven, Connecticut, USA, 1969-74

Kahn 1Když jsem přijel do New Havenu na nádraží, má kamarádka Wanda mne už čekala. Zavezla mne do centra a já si připadal, jako při prohlídce encyklopedie moderní světové architektury. V New Havenu sídlí proslulá universita Yale a pro tu pracovala řada skvělých projektantů. Ovšem, jsou tu především viktoriánské budovy z minulého století v neogotickém stylu, ale pak tu stavěli Eero Saarinen, Paul Rudolph, Kevin Roche, Philip Johnson nebo Louis Kahn.

Centrum městečka je půvabné a universitní areál na něj navazuje. Rudolphova slavná budova fakulty architektury z pohledového betonu je ve skutečnosti mnohem menší, než jak se jeví na fotografiích. Na ni navazuje Kahnova knihovna s Muzeem britského umění. Vedle Rudolphova expresívního brutalismu je Kahn velmi nenápadný: z venku střídmá průčelí s jednoduchým rastrem oken, uvnitř nás však čeká mimořádný zážitek. Wanda tvrdí, že je to nejkrásnější moderní stavba na světě. Možná má pravdu: je tu beton, světlé dřevo, sklo a ocel, ale interiér je nesmírně příjemný. Dominantním prostorem je centrální hala na výšku všech pater, kolem ní ochozy s průhledy do přilehlých sálů. Dokonalá harmonie tvarů, proporcí, tlumených barev. Zvláštní je i rozmístění obrazů a soch, které vidíme i z větších vzdáleností systémem rafinovaně rozmístěných otvorů ve stěnách. Kahn 3

Všude je plno studentů - muzeum je propojeno s universitní knihovnou. Vyjdeme-li na nádvoří mezi školami, rostou tu staleté stromy a s jakousi samozřejmostí tu jsou rozmístěny plastiky Henry Moora. Odjíždíme z Yale kolem Saarinenovy hokejové haly ve tvaru želvy nahoru do campusu v empirovém stylu - mezi kolejemi připomínajícími malé antické chrámy je velká zelená louka, na níž polehávají studenti. Pak už na mořské pobřeží. Wanda tu má pronajatý starobylý dřevěný dům, památkově chráněný, protože tu prý kdysi bydlel president Taft. Dívám se z terasy na moře a závidím místním studentům. Kahn 2 

(Starší díly rubriky Architektura včetně obrázků možno nalézt v Archivu Neviditelného psa a samozřejmě v archivu rubriky Architektura - pozn. red.)



zpět na článek