30.1.2023 | Svátek má Robin


ARCHITEKTURA: Krajina za školou

29.4.2008

Dnes jen stručně, protože za chvíli odjíždím do Záhřebu s naší výstavou o architektonickém kubismu (viz zde). Minulý týden jsem byl pozván na vernisáž výstavy a křest knihy Krajina za školou, což je velmi zajímavý projekt pro dítka z druhého stupně základních škol a z gymnázií. Nápad vychází z porovnání starých a nových fotografií krajiny nebo města, což je vždy vděčné téma.

Nejlíp ho asi zpracoval fotograf a pedagog FAMU Jaroslav Bárta s kolegy, kteří se před pár lety inspirovali velkou publikací přelomu předminulého a minulého století Letem českým světem. Přesně po sto letech nafotili stejnou technikou stejné záběry na různá místa naší země, pokud to ovšem šlo (někdy by museli fotit z křovin, jindy se nedalo dané místo vůbec nalézt). Vznikla tak obří publikace se stejným názvem, která přinesla mnohé poznatky. Přikládám jednu fotku, která dokládá proměnu města Česká Lípa. Ta do souboru sice nepatří, ale je dost příznačná.

Bárta - Česká Lípa 1

Bárta - Česká Lípa 2

Děti z pražských škol si tedy vyzkoušely něco podobného – našly nějaké staré záběry okolí svého bydliště a pak šly stejnou lokalitu vyfotit, čímž vznikly dvojice. Kvalita snímků není samozřejmě nic moc, ale cílem nebylo soupeřit s profesionálními fotografy, nýbrž poznat okolí a přemýšlet, co všechno se tu odehrálo. Většinou to není nic hezkého, a to nejsem žádný nostalgik.

Celý projekt připravuje nadace Tereza a výsledky můžete vidět na výstavě v Novoměstské radnici v Praze.

A na závěr zvu na další Psí vycházku tuto sobotu v 10 hodin (pokud nebude pršet). Sejdeme se u tramvajové zastávky Kavalírka na Plzeňské ulici, což je naproti nebohým Buďánkám na rozhraní Smíchova a Košíř.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998