24.4.2024 | Svátek má Jiří


ARCHITEKTURA: Kotěra a Hradec Králové

9.10.2007

Byl jsem teď tři dny v Hradci a prohlédl si po čase mimo jiné práce našeho nejvýznamnějšího architekta přelomu XIX. a XX. století v tomto městě. Jan Kotěra (1871-1923) sem byl, jak známo, pozván osvíceným starostou dr. Františkem Ulrichem, který znal Kotěrův talent již z vídeňské Akademie.

První Kotěrovou realizací v Hradci se stal Okresní dům z let 1903-4, který patří ještě k Okresní dům - celeksecesním stavbám. Nádherná budova se známou kavárnou a s obrazem Jana Presilera byla po léta ostudou Hradce. Teprve nyní byla kvalitně restaurována. Původní mobiliář už bohužel neexistuje a tak majitel objektu kombinuje secesi se současným designem a výsledek není vůbec špatný (podobně si počínal i v Kotěrově zámečku Ratboř u Kolína). Kromě restuaurace tu bude také luxusní hotel.

Další Kotěrovou stavbou je nedaleký Pražský most přes Labe (1910), který chtěli komáři v 80. letech zbourat, naštěstí se jim to už nepodařilo. Most by ale zasloužil větší péči, stejně, jako kiosky. Tlusté potrubí pod mostovkou taky nevypadá dobře.

Vrcholným dílem Jana Kotěry je samozřejmě budova Městského muzea (dnes Muzeum východních Čech). Vznikalo v letech 1906-13 na Eliščině nábřeží a na výzdobě se podíleli Stanislav Sucharda, František Kysela, Jan Preisler a další umělci. Městské muzeum - vstupModerní dispozice na křížovém půdorysu, režné zdivo v kombinaci s kamenem a drsnou omítkou, střízlivý dekor, nádherné detaily… To vše vzorně nedávno opraveno, včetně spousty nábytku a důmyslných skříní a dalšího mobiliáře.

Tady se ironií osudu zachránily nejkrásnější Kotěrovy modely a plány, neboť tu probíhala v roce 2002 repríza Kotěrovy pražské výstavy v době ničivých povodní, které těžce poškodily zbývající architektovy práce na pražské Invalidovně.

Další Kotěrovo dílo je opět na tomto místě – vedle Okresního domu na rohu ulic Čs. armády a Palackého se nalézá nárožní Urbanův Grandhotel, stavěný po roce 1910 ve dvou etapách rovněž ve stylu moderny, s portálem Emanuela Kodeta a kdysi též slavnou palmovou zahradou. Ten je už po léta ohavnou ruinou, nyní, zdá se – bude konečně opraven. Knihovna

Konečně na opačném konci této ulice Palackého (roh Eliščina nábřeží) je málo známé pozdní Kotěrovo dílo (dnes knihovna). Podivná stavba navržená rok před architektovou smrtí nesnese srovnání se staršími budovami a je důkazem Kotěrovy tvůrčí krize. Knihovna se brzy přestěhuje do nové budovy a pak by měla být i tato stavba očištěna a opravena.

Nechme teď Kotěru Kotěrou a pojďme se v sobotu na Psí vycházce (nebude-li ovšem pršet) podívat na to, jak dnes vypadají Staré Střešovice, ale také zajímavé vily na Bateriích a konečně půvabná enkláva Kocourky na pomezí Střešovic a Břevnova. Sraz v 10 hodin u zastávky tramvaje Ořechovka (3. stanice od Hradčanské, směr Petřiny). (Minulá Psí vycházka viz zde).

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998