Sobota 21. června 2025, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Knížky o architektuře

Často se mne lidé v mailech nebo na přednáškách (jejich přehled zde) či Psích vycházkách ptají na mé knížky, kdy se dají (a zda vůbec) sehnat, případně o čem pojednávají. Zkusím tady udělat takový menší přehled knížek, jejichž jsem autorem nebo spoluautorem či do nichž jsem přispěl a o nichž se domnívám, že jsou ještě v prodeji. V Praze byste je měli najít nejspíš ve Fraktálech ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí, dále např. v Kubistovi v Praha – Průvodce 19. A 20. stoletím domě U Černé Matky Boží, pak v knihkupectvích, které se na architektonickou architekturu také soustřeďují – např. na dolním Malostranském náměstí, v Perlové ulici, v Luxoru nebo u Kanzelsbergera na Václavském náměstí. Mimo Prahu přehled nemám. Třeba poradíte další zdroje.

Obecným přehledem významných pražských staveb od historismu po současnost je průvodce Praha – Průvodce XIX. A XX. stoletím (vyšel v 6 jazykových mutacích), který jsem dělal s fotografem Jiřím Šourkem, vydalo Artfoto v roce 1997.

Malý praktický průvodce po architektuře XX. století vyšel v roce 2001 v rámci akce 10 století architektury (vydala SPH). Jsou tam stavby hradní, pražské i mimopražské. Též angl. verze; je možno zakoupit samostatně i v sadě 6 průvodců po architektonických slozích.

Pražské architektuře, ale také urbanismu se věnuje kniha Praha 1891-1914, kterou J. Plečnik – architektonický průvodcejsem napsal s Janem Svobodou, fotky jsou dílem Ester Havlové. Články jsou věnovány vývoji jednotlivých pražských lokalit. Vydala Libri v roce 1997.

Dílu Jože Plečnika na našem území je věnována velká publikace Josip Plečnik – Architekt Pražského hradu, kterou vydala SPH v roce 1997. Připravili jsme ji s Damjanem Prelovšekem a Tomášem Valenou ve spolupráci s mnoha odborníky z řady zemí. Obsahuje stovky plánů i původních fotek plus nové snímky Pavla Štechy. Též anglická mutace.

K výstavě 1996 vyšel i česko-anglický průvodce J. Plečnik – architektonický průvodce s fotkami Pavla Štechy. Vydal SPH.

Tématu Plečnikových úprav je věnována knížka Pražský hrad za TGM, ovšem je tu i stať historika Jiřího Kovtuna, věnovaná osobnosti prvního čs. prezidenta. Jan KotěraFotografoval Jan Malý, vydalo SPH v roce 1996.

Další osobnosti je věnován rozsáhlý katalog Jan Kotěra (i anglická verze), vydaný u příležitosti velké výstavy v Obecním domě v roce 2002. Podíleli se na něm mnozí odborníci na tvorbu zakladatele české moderní architektury. Vydal Obecní dům.

Dějinám pražského ghetta je věnována výpravná kniha Židovské město pražské, kterou vydala v roce 2001 Belle epoque. Autory jsou Kateřina Bečková, Arno Pařík, Edmund Orián, já jsem napsal poslední oddíl o historii nové asanační výstavby na přelomu XIX. A XX. století. Zcela unikátní dokumentace, včetně map. Připravuje se anglické vydání.

Dějinám největšího stálého sídla hlavy státu na světě (dle Guinnesse) – tedy Pražskému hradu, je věnován obsáhlý sborník Příběh Pražského hradu (též angl. verze). V Příbězích je čtivě popsáno mnoho zajímavého z pera řady odborníků na daná období. Já psal o nejnovějších etapách vývoje. Vydala Správa PH v roce 2003, se slevou k dostání v hradních prodejnách.

Naopak, jediné stavbě je věnována česko-anglická publikace, věnovaná stavbě tzv. Zlínského mrakodrapu Vladimíra Karfíka. Jmenuje se Building 21, vydala cfa a Zlínský 100 stavebkraj, spoluautor Petr Všetečka, fotil Ivan Němec.

Moderní architekturu Středočeského kraje sleduje knížka 100 staveb s fotkami E. Havlové a texty Jiřího Junka, Šárky Koukalové a mými, vydal Titanic v loňském roce.

Podobná kniha, tentokrát zaměřená na Pardubický region, vyšla díky Heliosu, spoluautorem je Pavel Panoch, fotil Štěpán Bartoš, vyšlo rovněž loni pod názvem Kaleidoskop tvarů.

Stať o moderní architektuře Prahy 7 je součástí knihy Praha 7 křížem krážem, již vydal Obvodní úřad předloni.

Tří knížky edice Fragmenty, věnované detailům staveb v areálu Pražského hradu (Okna, Dveře, Zdi) jsou autorským dílem fotografa Pavla Štechy, texty jsme napsali s Eliškou Fučíkovou a Petrem Chotěborem. Vyšly i v anglické verzi.

Výstavy, které jsem připravil do Fragnerovy galerie, doprovázejí také tři katalogy – Architekt Emil KrálíčekSplátka dluhu (též německá verze) se zaměřuje na práce německy hovořících architektů v Praze v období 1900 – 1938. Fotky jsou dílem E. Havlové a Karla Cudlína.

Česko-německý katalog Architekt Emil Králíček je věnován dílu neprávem opomíjeného projektanta. Spoluautorkou je Vendula Hnídková, foto opět Ester Havlová.

Konečně knížka Český architektonický kubismus s fotkami E. Havlové v česko-anglické verzi doprovází stejnojmennou výstavu. Je takovým průvodcem po stavbách tohoto specifického stylu. Vyšlo loni a k dostání je i na výstavě, která stále běží ve Fragnerově galerii.

Ve fotogalerii najdete obálky zmíněných publikací.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Běloruský opoziční lídr Sjarhej Cichanouski byl propuštěn z vězení, uvedla v sobotu na sociální...

Břetislav Tureček
21. 6. 2025

Izrael minulý týden otevřeně zaútočil na Írán. Ten naopak stojí v čele tzv. Osy odporu, jež se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Některé firmy včetně českých a německých stále dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní, řekl...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Devět dnů před začátkem grandslamového Wimbledonu ukazují čeští tenisté skvělou formu, na...

Lukáš Kovanda
21. 6. 2025

Ještě před pár dny to vypadalo na motoristicky nejlevnější léto za několik desetiletí. Po útoku...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz