3.8.2020 | Svátek má Miluše


ARCHITEKTURA: Ještě radnice

31.10.2006

Staroměstská radnice s neogotickým křídlem Dnes se ještě stručně vrátím k tématu dostavby pražské Staroměstské radnice a doplním ji o pěkný obrázek neogotického křídla od Nobileho a Sprangera, který mi poslal čtenář Psa pan Ota Děťák. My si už vlastně tuto podobu radnice pamatujeme jen z nezřetelných obrázků. Je vidět, že skutečně mohl být ten barák o něco nižší. Pražákům taky vadilo, že oba autoři jsou Vídeňáci a tohle brali jako potupu. Všimněte si sešikmení do uličky mezi radnicí a Krennovým domem, který je už na snímku pryč, neb byl zbourán v rámci asanace. Tím se otevřel pohled na průčelí sv. Mikuláše.

Ptáte se na osud Mariánského sloupu, který opilý Franta Sauer s kumpány zbytečně porazil po vzniku Československa jako údajný symbol habsburské tyranie. V rámci soutěže by prý bylo zadáno k vyřešení i toto téma. Nemusí jít o kopii, ale třeba o symbolický motiv.

Ze soutěže možná zase nevyjde nic, co by stálo za realizaci, ale proč to znovu nezkusit? Nebál bych se, že by se radnice snažila něco vnutit občanům násilím, to by vedlo k poklesu popularity zastupitelů a následné prohře ve volbách:-) Proto si myslím, že do ztracena vyzní i nápad s olympiádou. I když - proč ne, ale až v okamžiku, kdy se metropole nejen zbaví miliardových dluhů, ale bude mít na účtu naopak pár set miliard navíc a nebude si s nimi vědět rady, neb bude město již čisté, opravené, s vyřešenou dopravou i infrastrukturou…:-)

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Zůstáváte přes léto v Česku? Máme pro vás tipy na rodinné výlety, 1. část
Zůstáváte přes léto v Česku? Máme pro vás tipy na rodinné výlety, 1. část

V redakci jsme dali hlavy dohromady a vytvořili seznam tipů do všech čtrnácti krajů ČR. Osvědčená místa, kde se bude líbit vám i vašim dětem.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.