Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Jen letmo - holandská architektura dnes

31.5.2006

Slíbil jsem aspoň pár ukázek současné holandské architektury. Bude to nesystematické, Podepřený důmspíš věci, které jsem měl možnost vidět během přejezdů mezi Amsterodamem, Rotterdamem (kde jsme instalovali výstavu) a Haagem (kde jsme bydleli). Jezdil jsem se dívat především na meziválečnou architekturu (ostatně viz díly zde a zde a zde), takže jen pár příkladů. Omlouvám se za nízkou kvalitu fotek - něco jsme fotili z auta a často nepříjemně pršelo. Lepší fotky si ale snadno najdete na příslušných webových stránkách holandských architektů.

Jako přistávající jumbo-jet vypadá amsterodamská administrativa ING Bank hned vedle dálnice. Autorem je Eric van Egeraat, který má jeden z atelierů taky v Praze. U nás postavil luxusní bytovky a opravil do původního stavu Kotěrovu vilu Bianca v Bubenči.

Studentská kolej v amsterodamském přístavu je postavená z na sebe navršených kovových transportních modulů, obalených hliníkem. Trochu to připomíná módu tzv. bruselu a trochu mondrianovskou kompozici.

Erasmův mostNa molu vybíhajícím do moře stojí nová bytovka dnes kultovní holandské skupiny MVRDV, která před časem vystavovala své práce ve Fragnerově galerii - viz zde.

Nové bytovky tamtéž - autory neznám (možná taky MVRDV), dokončeny nedávno.
Trochu starší věc z 90. let - Vědecké centrum New Metropolis Renzo Piana ve tvaru lodi, kotvící ve Východním doku přístavu.

Z Rotterdamu nelze vynechat Architektonický institut J. M. J. Coenena z přelomu 80. a 90. let a nedalekou Kunsthale od atelieru OMA Rema Koolhaase z téže doby. A taky Murphyho a Jahnův mrakodrap v přístavu z první poloviny 90. let nebo stejně starý most Erasma Rotterdamského (van Berkel - Bos), jehož konstrukce prý ale zlobí.

Celkově se dá říct, že současná architektura Holandska je odvážná, přepestrá, místy i vtipná. Naši památkáři by si věru zoufali… Ovšem, je vidět, jak je země bohatá, o čemž svědčí i snad až příliš přebujelá dálniční síť (neustálé zácpy jsou přesto na denním /ba i nočním/ pořádku), mimochodem, dálnice jsou po celé délce permanentně osvětleny stožáry se zářivkami…

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998zpět na článek