4.12.2022 | Svátek má Barbora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
č.m. 28.9.2009 9:11

Proč je místní architektura neznámá?

"Takřka každý z nás má určité povědomí o nových dominantách evropských metropolí – pokud jsme tam sami nebyli, viděli jsme je v televizi, ve filmu, v magazínech:.." No jo, ale proč?: - Je to nedostatek zájmu "takřka každého" o nové věci (nejen v architektuře, ale i designu) a už nás řadové občany zajímají jenom drby, publikované Bleskem? co by to říkalo o kultuře národa - Nebo je to to, že se zajímavé věci publikují jenom v odborných časopisech, pokud to dobře dopadne, a stavba projde redakčním sítem?= je malá konkurence odborných časopisů a v tom co je publikujeme jenom kamarádům? - Nebo se více cestuje do zahraničí než po ČR a stavby prostě nejsou vidět? - Nebo je dnes Architektura jenom pro "odborníky" a "ostatním" stačí "paneláky" nebo typové projekty=taky vlastně paneláky? - A nebo nejhorší varianta, už zde nejsou nová pozoruhodná dílka, srovnatelná se zmiňovanou kukuřicí? A proč? Finance? osvícenost investorů? Neschopnost autorů? Utajenost projektů?

Osobně si myslím, že dostatečně známé jsou projekty pouze od určitých architektů, kteří hodně "křičí" a sebepublikují nehledě na kvalitu projektu. Podle mne dobrý design začíná pochopením funkcí předmětu a "krása" je velmi důležitá, ale "až" v druhé řadě. Podle mne, dnes výjimečně jsou ty stavby, které jsou funkční a navíc krásné a navíc dobře provedené. Myslím si, že se toho času v designu bohužel preferuje spíš forma nad funkcí, takže investoři logicky radši chtějí funkční objekt.

Mám ještě jednu technickou maličkost k článku: u fotek staveb by mohlo po najetí myší nad fotku vyskakovat okýnko s názvem, místem a architektem, když už nejsou popsány pod fotkou. č.m.

M.Rund 15.9.2009 8:58

Splátka dluhu

Když jsme u těch výstav, putuje ještě někde Splátka dluhu?  Uvažuje se , že ještě někde bude vystavena v Česku??  Díky za informaci.

ZL 15.9.2009 11:20

Re: Splátka dluhu

Příští rok má být v Tel Avivu. Možná, že se podaří alespoň část expozice představit v Židovském muzeu v Praze, doplněnou o nové údaje za života neprávem zapomenutých architektů.

Michael Rund 16.9.2009 9:01

Re: Splátka dluhu

Děkuji moc za zprávu!  Splátka dluhu byla velice záslužná věc, která přivedla k zájmu o místní zapomenuté architekty v pohraničí hodně badatelů. Je to také jeden ze základních zdrojů informací, pokud někde narazíme na "neznámé" jméno.  Naposledy třeba na Otto Grahmse.

Dafnis 15.9.2009 2:00

Jak jednoduché...

"Fosterova „Okurka“ v Londýně, Gehryho rozevláté muzeum v Bilbau, Kaplického „blob“ v Birminghamu…" - to by v tom byl čert, aby se nám neustálým opakováním nepodařilo vložit mezi zmíněné pány rovnítko...

ZL 15.9.2009 11:22

Re: Jak jednoduché...

No, Lord Foster nedávno označil JK za jednoho z nejvýznamnějších architektů této éry. To vám ale jistě nestačí...