29.3.2024 | Svátek má Taťána


ARCHITEKTURA: Humpolec a vánoční PV

16.12.2014

Dnes bych chtěl jednak upozornit na dvě nové knížky, které představují architekturu určité oblasti, v tomto případě Humpolecka a Prahy-Troje, a pak vás pozvat na poslední letošní Psí vycházku.

OKP - vila

Humpolec je nevelké město na Českomoravské vysočině, ale je tam skutečně hodně kvalitní moderní architektury. Asi nejcennější stavbou je Medova vila, což je krásný funkcionalistický dům, navržený v letech 1933-1934 na Tyršově náměstí Josefem Gočárem. Ten se mimochodem zabýval i umístěním pomníku TGM v její blízkosti a také urbanismem centrálního náměstí, což bylo provedeno jen z části. V Humpolci jsou také stavby Františka Kavalíra, Emila Králíčka, Rudolfa Stockara, Jana Zázvorky, Františka Faulhammera, Čeňka Musila, Oktáva Koutského a řady dalších významných pražských architektů. Po válce tam navrhovali své stavby Richard F. Podzemný, Antonín Tenzer, Jaroslav Vaculík a další, v poslední době vynikají zejména práce ateliéru OK Plan Architects založeném Luďkem Rýznerem, který má v Humpolci své sídlo a věnuje se rekonstrukcím i novostavbám, taktéž i moderním továrnám, vilám a dalším typům staveb, které patří k tomu nejlepšímu, co u nás v poslední době vzniklo (nedávno vyšel nový katalog prací studia). Z míst okolí vyniká úprava náměstí v Lipnici nad Sázavou brněnského studia Aleš Burian – Gustav Křivinka. To vše a mnohé další najdete v publikaci Humpolec a okolí, architektura 1900-2014, kterou editorsky připravil Dan Merta z Galerie Jaroslava Fragnera s několika spolupracovníky. Nechybí řada starých fotek, plánů, map i portréty jednotlivých protagonistů. Knížka objevná jistě nejen pro ty, kteří na Humpolecku bydlí nebo tam jezdí na chalupy.

Humpolec - Architektura
Foibos - Slavné stavby v Troji

Agentura Foibos zase postupně mapuje nejen vilové stavby u nás a nyní i v dalších středoevropských zemích, ale má i edici památek UNESCO, nebo architektury pražských obvodů či čtvrtí. V ní vychází ve spolupráci s Městskou částí Troja knížka Slavné stavby v Praze-Troji, kterou editoval Petr Krajči z Národního technického muzea a do níž zase přispěli další badatelé. Troja je bohužel rozdělená do dvou obvodů – Praha 7 a Praha 8, přičemž ta část v Praze 7 má vlastní samosprávu, ale knížka naštěstí obsahuje stavby z obou zón. Není tu jen proslulý barokní zámek, Zoologická a Botanická zahrada, ale i řada skvělých vil od architektů, jako jsou Bedřich Bendlmayer, František a Václav Kavalír, Karel Herman, Otakar Novotný, Ernst Mühlstein a Victor Fürth, Adolf Benš nebo Oldřich Brabec - autor pozoruhodného vlastního domu, který slouží jako radnice. A pak tu jsou usedlosti, kaple sv. Kláry, konstruktivistická škola a řada dalších staveb, z těch novějších od Emila Přikryla, Jiřího Stráského nebo Evy Jiřičné, které fotografoval Jiří Podrazil. Ostatně některé jsme viděli během našich Psích vycházek, resp. vyjížděk.

Sv. Klára v Troji

Na závěr ještě pozvánka na předvánoční Psí vycházku do části Holešovic-Buben, během níž navštívíme také nyní čerstvě opravený dům Otakara Novotného (mimochodem architektonické dvojče jeho trojské vily) v Kamenické ulici. Sraz tuto sobotu 20. 12. před vstupem do Národního technického muzea v Kostelní ulici 42.

Foto autor a repro obálek

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998