3.8.2020 | Svátek má Miluše


ARCHITEKTURA: Horní náměstí v Olomouci

29.8.2006

Olomouc - osvětleníO nové úpravě Horního - tedy hlavního olomouckého náměstí - jsem už kdysi psal zde. O prázdninách jsem se byl v Olomouci podívat a zajímalo mne, jak prostor slouží. Připomínám, že jeho úpravy vzešly z architektonické soutěže (byl jsem tehdy členem poroty), jejímiž vítězi byli pánové z pražského studia HŠH a že jejich návrh vyvolal dost kontroverzní reakce. Respektive největší boje se týkaly vlastně jen detailu - zda mají být v prostoru lampy tzv. dobové (tedy nějaké repliky, jako v centru Prahy) nebo současné. Projektanti, kteří byli vůči cennému prostranství (památka UNESCO) velmi ohleduplní a navrhli např. zachování fragmentů historických dlažeb (podobně, jako později na Jiřském náměstí Pražského hradu), prosazovali jednoduchá soudobá svítidla (jedno z nich vidíte na obrázku), což se některým památkářům i obyvatelům Olomouce krutě nelíbilo. Dnes - z odstupu několika let - se to jeví jako malichernost.

Náměstí každopádně žije, ve stálém obležení je bronzový model města i slavné barokní kašny (a samozřejmě sloup Nejsvětější trojice - největší svého druhu), k nimž přibyla sedmá - Ariónova - podle projektu olomouckého rodáka Ivana Theimera, žijícího a úspěchy slavícího ve Francii. Na té kašně je sympatické, že do ní můžete vlézt (je mírně zapuštěna), děti posadit na bronzovou želvu nebo nechat stříkat vodu… Za podrobnější prohlídku pak stojí Theimerovy plastiky, které pokrývá řada různých příšerek a titěrných plastických detailů (našel jsem třeba i plán funkcionalistické vily arch. Šlapety), které se vážou k historii města. Dají se prohlížet celé hodiny. Olomouc - Theimer - kašna

Uprostřed náměstí stojí radnice a na ní je unikátní orloj, jehož poslední úpravy jsou ve stylu tzv. socialistického realismu. Mozaiku vytvořil další Olomoučan Karel Svolinský a místo svatých tu pochodují dělníci, rolníci, ba i nějaký ten zástupce inteligence. Na náměstí stojí domy z různých období, taky secesní banka pražského německého architekta Adolfa Foehra (viz též zde), nebo dům s pamětní deskou maršála Radetzkého.

Příště v Olomouci ještě zůstaneme a podíváme se na právě dokončený areál Arcidiecézního muzea, shodou okolností dílo těchže architektů - pánů Hájka, Šépky a Hradečného.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 19981+KK Pardubice Višňovka
1+KK Pardubice Višňovka

Rokycanova, Pardubice - Zelené Předměstí
9 500 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.