ARCHITEKTURA: Horní náměstí v Olomouci
Náměstí každopádně žije, ve stálém obležení je bronzový model města i slavné barokní kašny (a samozřejmě sloup Nejsvětější trojice - největší svého druhu), k nimž přibyla sedmá - Ariónova - podle projektu olomouckého rodáka Ivana Theimera, žijícího a úspěchy slavícího ve Francii. Na té kašně je sympatické, že do ní můžete vlézt (je mírně zapuštěna), děti posadit na bronzovou želvu nebo nechat stříkat vodu… Za podrobnější prohlídku pak stojí Theimerovy plastiky, které pokrývá řada různých příšerek a titěrných plastických detailů (našel jsem třeba i plán funkcionalistické vily arch. Šlapety), které se vážou k historii města. Dají se prohlížet celé hodiny.
Uprostřed náměstí stojí radnice a na ní je unikátní orloj, jehož poslední úpravy jsou ve stylu tzv. socialistického realismu. Mozaiku vytvořil další Olomoučan Karel Svolinský a místo svatých tu pochodují dělníci, rolníci, ba i nějaký ten zástupce inteligence. Na náměstí stojí domy z různých období, taky secesní banka pražského německého architekta Adolfa Foehra (viz též zde), nebo dům s pamětní deskou maršála Radetzkého.
Příště v Olomouci ještě zůstaneme a podíváme se na právě dokončený areál Arcidiecézního muzea, shodou okolností dílo těchže architektů - pánů Hájka, Šépky a Hradečného.
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998