4.12.2022 | Svátek má Barbora


ARCHITEKTURA: Holandská čokoláda a česká letadla

4.4.2006

Brinkman - vila 8Minule jsem vás seznámil se stavbami architekta de Klerka v Amsterodamu. Dnes to bude jiný významný objekt - tentokrát v nedalekém Rotterdamu. Jde o rodinný dům majitele továrny na čokoládu Van Nelle pana Sonnevelda z let 1929-33 (tedy ze stejné doby jako Müllerka, Tugendhat v Brně nebo vilky na Babě v Praze). Už samotná továrna architektů Jana Brinkmana (1902-1949) a Leenderta Van der Vlugta (1894-1936) je jedním z pilířům moderní architektury a byla nedávno opravena (je v ní dnes konferenční centrum). Stejní autoři navrhli v malé funkcionalistické kolonii naproti známé galerii Boijmans Van Beuningen Muzeum menší, ale půvabný rodinný dům s ocelovou skeletovou konstrukcí. Stavba v malé zahradě je udržována v původní podobě, včetně veškerého vnitřního zařízení (podobně, jako naše Müllerova vila v Praze-Střešovicích (viz zde). Rozhodně si tu ale nepřipadáte jako v muzeu. Interiéry jsou velmi příjemné, zařízené moderním nábytkem z ohýbaných trubek, vše laděno v pastelových tónech. Všude je dost světla, je tu i několik velkých teras. V přízemí je kancelář, v patře kuchyně s jídelnou a prostorný obývací pokoj, v horním patře ložnice, koupelny, šatny a terasy.

Vstupenky k návštěvě si koupíte v nedalekém architektonickém centru, které je řešeno velkoryse. Nechybějí samozřejmě různé publikace o stavbě a jejím zařízení, továrně Van Nelle i osobitém designu, spojeném s touto značkou.

Kdybych si mohl vybrat, kde chci bydlet, a měl bych volit mezi Tugendhatem, Müllerkou a touto vilkou, neváhal bych ani chvíli a bral Brinkmanovu stavbu. Je velmi příjemná a dobře udržovatelná.

Je jaro a tak nastává čas Psích vycházek. Každý rok jednu sám podnikám (ovšem už bez němé tváře - věrný Ošípek skonal už před lety) - vede ze starého na nové ruzyňské letiště, kde stále přibývají nové a nové stavby. Chcete-li se ke mně připojit, přijďte ke starému letišti tuto sobotu v 10 hodin, ovšem, nebude-li pršet. Staví tam bus č. 119, který jede z Evropské u stanice metra Dejvická (doufám, že to stále platí). Je to vycházka tak na hodinku. Na konci se prohlédneme novou odbavovací halu.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998