Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Finská moderní architektura očima Čechů

Když jsem byl před časem osloven, zda bych neudělal přednášku o vztazích mezi architekty Finska a Česka ve XX. století, chtěl jsem nejdříve odmítnout. Postupně jsem však v paměti vylovil řadu různých vazeb, někdy až nečekaných, takže z toho nakonec přednáška byla (uskutečnila se včera v Českém centru v Praze a zabývala se i švédskou a dánskou architekturou).

Aalto - portrétSamozřejmě, že hlavní vazby z Čech byly do roku 1918 na Vídeň, kde bylo jedno z center evropské moderní architektury, zejména zásluhou prof. Otto Wagnera. Pak také na Mnichov, Paříž a Holandsko, inspirace se hledaly i v USA (F. L. Wright), Skotsku (C. R. Macintosh). Skandinávie stála tehdy stranou, ale pozornost tu upoutaly práce architektů Gesselia, Lindgrena a především Eliela Saarinena, jehož helsinské nádraží bylo u nás hojně publikováno. Mimochodem, je patrné, že se dost inspirovalo i o něco starší Fantovou pražskou budovou.

Z meziválečné éry, kdy se pozornost našich avantgardistů soustředila hlavně na Francii, Německo, Rusko a Holandsko, se největšímu zájmu ze severské tvorby těšily skvělé ukázky funkcionalismu v podání Alvara Aalta – bezesporu nejvýznamnějšího finského architekta XX. století (někdy bývá takto označován i syn Eliela Saarinena Eero Saarinen, ale ten působil takřka celý život v USA). Aaltovo sanatorium v Paimiu z přelomu 20. a 30. let patří k tomu nejlepšímu, co se tehdy ve funkcionalistické architektuře v Evropě objevilo. Byly tu i typické zvlněné aaltovské křivky i výrazná barevnost.

Pozornost u nás vzbudila i krásný olympijský stadion arch. Lindegrena, který byl Tapioladokončen před plánovanou olympiádou v Helsinkách v roce 1940. Ta byla nakonec posunuta až do roku 1952 a na stadionu pak Zátopek získal své tři slavné zlaté medaile. Mimochodem štíhlá věž měla tehdy symbolickou výšku, odvozenou od světového rekordu finského oštěpáře.

Po válce pak Finsko překvapilo svět svými lesními městy, jejich prototypem se stala slavná Tapiola, budovaná v letech 1953-1964 za účasti architektů manželů Siirenových, Viljo Revella a dalších. U nás tato města získala popularitu až v 60. a 70. letech, kdy také vyšla kniha V. Dleska Současná finská architektura (Odeon 1975), která tehdy nesměla chybět v knihovně žádného architekta).

Pozornost ve světě vzbudil i projekt radnice v Torontu, který vznikl na základě projektu Viljo Revella, jenž vyhrál jednu z nejlépe obsazených mezinárodních soutěží té doby.

Zájem byl u nás od 60. let i o finský design (pamětníci si jistě vzpomenou na „podpultová“ bílá kožená otočná křesla), který byl hojně propagován časopisem Revell - TorontoDomov (později zejména díky Lence Žižkové, která ve Finsku studovala). V Národním technickém muzeu pak zásluhou arch. Vladimíra Šlapety bylo možno ve dvouletých intervalech vidět přehlídky finské současné architektury a také velkou výstavu Reimo Pietilä – jednoho z koryfejů finské architektury. To bylo v 80. letech (a na oplátku mohli Finové vidět např. výstavy o arch. Roškotovi, Janákovi, českém funkcionalismu).

V následující dekádě, kdy se nám otevřely dveře do světa dokořán, už takový zájem o Finsko nebyl, ale třeba klasický design je tu do jisté míry k dostání (včetně slavných Aaltových váz). Takže vida – ono je těch vazeb z Česka na Finsko docela dost. Obráceně to jistě fungovalo také a zájem Finů třeba o kubismus nebo funkcionalismus byl vždy značný. A ještě poznámka – kdyby fungoval můj archiv Psích článků, mohla by tu být řada odkazů, bohužel tomu tak není… Tak alespoň jediný funkční skandinávský odskok na díl o Asplundově Lesním hřbitově ve Stockholmu zde.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

ČTK, Lidovky.cz
28. 3. 2025

Barma i Thajsko hlásí první mrtvé v důsledku zemětřesení, zatímco američtí experti s odvoláním na...

kh Kateřina Havlická, ČTK
28. 3. 2025

Turci už na své protesty proti vládě nejsou sami. Přidal se k nim nejslavnější pokémon Pikaču....

Martin Zvěřina
28. 3. 2025

Šéfdirigent našeho prvního orchestru Semjon Byčkov ještě před představením programu 130. sezony...

stk Stanislav Kamenský, ČTK
28. 3. 2025

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil od pátečního poledne v oblasti Hustopečí...

Jaroslav Petr
28. 3. 2025

Antivaxer dostal za úkol zhodnotit bezpečnost vakcín. Pracuje sice pro americké ministerstvo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz