3.10.2022 | Svátek má Bohumil


ARCHITEKTURA: Fantův Ondřejov

2.5.2006

V červnu budu mít v Táboře přednášku o architektu Josefu Fantovi (1896-1954), mj. autoru budovy pražského Wilsonova nádraží, spolkové budovy Hlahol nebo rekonstrukcí památek - sv. Václava v Resslově ulici nebo kostela v Klatovech a koneckonců i známé pivnice U Vejvodů na Starém Městě pražském. Fanta byl také profesorem pražské Techniky a členem České akademie věd a umění. Zemřel téměř 99letý! Své stavby zdobíval různými nápisy, freskami a sgrafity, které nezřídka navrhoval sám - viz též zde.

Fantův Ondřejov 5Fanta byl také autorem známé hvězdárny bratří Josefa a Jana Fričových, založené v roce 1905 na kopci Manda v Ondřejově, a tak jsem se tam zajel podívat. Pokud jste tam nebyli, vřele doporučuji. Je to asi 35 km na východ od Prahy - dá se jet kutnohorskou silnicí nebo po dálnici do Mirošovic a pak kousek na sever. Na kopci se nalézá krásný dům ředitele hvězdárny, který Mistr ozdobil hezkými sgrafity. Před ním stojí pomník zakladatele hvězdárny (vedle něj je kamenná žába, symbol žab je i na štítě domu, proč, to nevím, ale třeba mi to prozradí někdo z vás). Za vilou jsou dvě observatoře z režného zdiva a tzv. pozorovací domky (pokud vás zajímají technické parametry, najděte si je na webových stránkách hvězdárny). Další stavby přibývaly v následujících etapách. 

Celý areálek dnes patří Akademii věd. V letní sezóně si můžete o víkendech zaplatit prohlídku s odborným výkladem. Za pozornost stojí i malé arboretum, které se tu rozkládá, a vila první představitelky Mařenky z Prodané nevěsty Eleonory Ehrenbergové, která rovněž podporovala stavbu observatoře. Prostě překrásné místo!

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998