1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

ARCHITEKTURA: Fantův kolos na nábřeží Vltavy

Loňský jubilant Josef Fanta (1856-1954) byl pozoruhodný architekt. Během svého dlouhého života – dožil se 98 let – navrhl řadu významných staveb, byl také výtvarník, zajímal se o národopis a v neposlední řadě učil na pražské technice. Významné jsou především dvě etapy jeho tvorby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 25.4.2017 8:13

na Kolos na nábřeží mám z mého dětství hezké vzpomínky.

Tehdy ( 50 tá léta ) v této budově sídlilo ministerstvo těžkého průmyslu, kde můj táta pracoval a odkud jsme vyráželi jejich stařičkým autobusem v zimě do Krkonoš na Friesovy boudy. Obvykle jsme však jezdili vlakem z Vršovic do Vrchlabí a Strážného a pak na saních tažených koňmi nahoru. Nádherná budova - hezký den

M. Bílý 25.4.2017 13:32

Re: na Kolos na nábřeží mám z mého dětství hezké vzpomínky.

I já mám na tuto budovu vzpomínky, pane Krátký (8:13). Chodíval jsem tam po válce (bylo mi 20 let) s otcem (výrobcem armatur pro dálková elektrická vedení vysokého a velmi vysokého napětí) a později i sám na ministerstvo průmyslu a v roce 1992 jsem si tam vyzvedl rozhodnutí ministra Dlouhého o zrušení protiprávního znárodnění podniku mého otce (podnik neměl 50 zaměstnanců uvedených ve znárodňovací vyhlášce).

Areál se mi vrátil, ale bolševici ho stačli před vyklizením totálně zdevastovat (největší škoda byla totální zničení nedávno rekonstruované kotelny o výkonu 1,1 MW).