Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: EXPO Shanghai 2010

25.5.2010

Pojďme se na chvilku projít po šanghajském EXPO a podívat se na nejzajímavější pavilony. Jsou tu prezentace trojího typu: některé státy si navrhly celý pavilon, další vzaly zavděk standardizovaným kontejnerem (to byl i případ českého), který mohli zvenku nějak pojednat (ale s limity), a konečně ti nejchudší zvolili jen část velkých hal nebo společné expozice (třeba afrických států).

Odborníky i laiky (a také mne) zaujal hlavně britský stánek (arch. Thomas Heatherwick). Je příkladem stavby, která prezentuje jen samu sebe – neobsahuje žádnou tradičně pojatou expozici. Je však natolik vtipná a originální, že to skutečně stačí. Navíc si takovou architekturu každý snadno zapamatuje. Britský objekt pokrývají tisíce laminátových tyčí, které vedou světlo a ve větru se mírně houpají. Uvnitř je pak prázdný prostor, jehož stěny tvoří svítící body konců těchto tyčí, v nichž jsou zatavena různá semena obří britské botanické banky. V dolní části pavilonu jsou štěrbiny s různými travinami a dokonce i houbami, takže se v dlouhatánské frontě alespoň nenudíte. Kolem je vymodelovaná jakási geometrická krajina, která působí jako zmačkaný papír, v němž byla tzv. „Seed Cathedral“ zabalena a na niž se můžete posadit.

expo-GB4

Výborný je pavilon Saúdské Arábie ve tvaru obrovské stylizované lodi. Autorem je čínský architekt Wang Zhenjun, který vyhrál mezinárodní soutěž (mimochodem, zajímalo by mne, jak by se asi tvářil našinec, kdyby byl projekt českého stánku zadán cizímu projektantovi?) Uvnitř pavilonu je jezdící koberec, který návštěvníky vozí prázdným prostorem, do něhož se promítají obří projekce IMAX krajin a struktur. Docela působivé. Na ploché střeše je zahrada s palmami. Jde o druhý největší a nejdražší pavilon expa (samozřejmě po Číně).

expo-SA5

Do třetice originální nápad: Dánové (studio BIG Architects) vytvořili obří bílou spirálu s perforovanými stěnami. Dole je laguna se soškou mořské víly z Kodaně a jinak nic. Lidé jen vyjdou nahoru, nasednou na bicykly a zase sjedou na zem. Ohlas je velký, jenže Číňani strhali při pekelných jízdách brzdy na kolech a teď se čeká na další zásilku bicyklů…

expo-DK2

Obecně platí: čím jednodušší a vtipnější nápad, tím lépe. Přecpané pavilony, které si berou za cíl vychovávat a poučovat, tady prohrávají… Příště se podíváme na pár dalších pavilonů a samozřejmě si také přiblížíme i ten náš.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998zpět na článek