24.10.2020 | Svátek má Nina


ARCHITEKTURA: Expedice Dejvice

21.8.2007

Historik architektury Zdeněk Lukeš o psích víkendech, které nejsou jen pro pejskaře

Říká se tomu víkendové Psí vycházky. Kdo by si ale myslel, že tím míním venčení čtyřnožce po lesích, mýlil by se. Celá idea vzešla od Ondřeje Neffa, do jehož internetového časopisu Neviditelný pes léta píšu o architektuře.„Co kdybyste udělal procházku Prahou s výkladem pro čtenáře?“ navrhl mi před asi pěti lety. Od té doby se Psí procházky staly tradicí.

Josefov - Zdeněk LukešProtože někteří vzali název doslovně, snažím se vybírat trasu tak, aby mohli vzít své miláčky s sebou. Zabývám se architekturou 19. a 20. století, takže zájemce moc netahám po historickém centru. Poslední vycházka se uskutečnila v Dejvicích. Vyrazili jsme z Vítězného náměstí Dejvickou ulicí a okružní trasou se vrátili zpět. Přijde okolo 70 lidí nejrůznějších profesí, které architektura zajímá. Je to užitečné i pro mě: někdy mi sami přinesou informace ke konkrétní stavbě, protože třeba v tom domě bydlí nebo jsou příbuzní nějakého architekta. Nedávno jsem se tak dověděl, že Jaroslav Vondrák, autor Ořechovky, byl vášnivý sportovec a na zahradě svého domu si navrhl hřiště, nebo jak se Pavel Janák inspiroval jedním obrazem malíře Brueghela, když komponoval fasádu domu malíře Filly a filozofa Krejčího. Bavíme se o těch domech a lidech, kteří je projektovali a na něž se vesměs zapomnělo.

Nedávno jsem ale vyrazil sám. Připravuji nového průvodce po architektuře Prahy 3, a tak jsem potřeboval všech sto vybraných staveb znovu projít a ověřit si, zda nemám chybu v adresách a číslech. Ono se to nezdá, ale tahle městská část je opravdu velká. Patří do ní celý Žižkov včetně hřbitovů a nákladového nádraží a ještě kus Vinohrad. Nachodil jsem tak patnáct dvacet kilometrů. Kontrola je zde nutná, neboť dnešní dělení, jež krájí Vinohrady mezi čtyři obvody, je nesmyslné a vnáší zmatek, zatímco dřív to mělo logiku - Vinohrady i Žižkov měly vlastní radnici. Jenže komunisti ten systém zničili a lidé pak ztratili sounáležitost se „svou“ čtvrtí.

Tyhle architektonické víkendy s sebou nesou i špetku nostalgie. Před mnoha lety jsem totiž sbíral materiály pro kartotéku staveb mého oblíbeného období, tedy 19. a 20. století. Ráno jsem se vypravil do nějaké části a vytipoval si domy, k nimž jsem pak dohledával informace v archivech. Vznikla tak kartotéka o deseti tisících položkách, z níž čerpám i dnes. Na hodně domů jsem zapomněl, ale teď se mi díky víkendovým expedicím znovu vracejí.

Zaznamenala Jarmila Kovaříková

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.