27.6.2022 | Svátek má Ladislav


ARCHITEKTURA: Erick van Egeraat v Rotterdamu i Praze

11.9.2007

Byl jsem teď pár dní v Rotterdamu, kde jsem zahajoval výstavu Emila Králíčka. Byl Egeraat - Muzeum přírodních vědsamozřejmě i čas porozhlédnout se po nových stavbách. A těch je tu velké množství (viz též zde). Staví se odvážně, chytře, využívají se i staré skladištní objekty přístavu a ke spolupráci jsou zváni architekti z celého světa. Kolikrát jsme si s kolegy povzdechli, že něčeho podobného se u nás hned tak nedočkáme. Skvělá je především kvalita provedení, každičký detail.

V budoucích Psech bych se rád alespoň k několika stavbám vrátil, současně bych nerad zapomněl na slavnou holandskou minulost a ukázal některé skvosty z 20. a 30. let, neboť již tehdy patřili Nizozemci k absolutní světové špičce.

Dnes začnu jednou stavbou v rotterdamském přístavu, kterou projektoval architekt, který má v současné době v pražské Fragnerově galerii na Betlémském náměstí výstavu (do 14. 10.), je to tedy současně pozvánka na tuto expozici, které ovšem dominuje nový projekt kostela do Lipska. Tím architektem je Erick van Egeraat (*1956), který má dokonce v Praze jeden ze svých atelierů (další najdete v Rotterdamu, Londýně, Budapešti nebo Moskvě) a také dvě realizace: komplex domů s luxusními byty Villa Bianca v Bubenči (v sousedství stejnojmenné slavné Kotěrovy vily, která byla při té příležitosti rekonstruována do původního stavu) a interiér British Councilu v ulici Politických vězňů.

V Rotterdamu jsme viděli jeho působivý studentský campus Inholland University (vítězný soutěžní návrh 1996, realizace 1997-2000) – prosklený hranol s horizontálními pásy slunolamů na fasádě. Uvnitř je prostorná hala s Inholland 1hezkým motivem stupňovité kavárny a amfiteátru, kde je neustále plno studentů. Kombinace světlého dřeva, oceli a skla působí velmi příjemně,provedení samozřejmě dokonalé. V dalším patře je knihovna a computerová místnost, pak následují učebny a pracovny. Vedle Kunsthalle Rema Koolhaase je zase Egeraatova jednoduchá dostavba Přírodovědného muzea s kostrou velryby za skleněnou fasádou.

Za zmínku stojí i nízká budova na nábřeží s fasádou z vlnitého plechu a výraznou barevnou dekorací. V Praze můžete Ericka van Egeraata potkat dne 10. 10. v 18:30, kdy bude mít přednášku v Betlémské kapli.

Nastává pošmourný podzim, ale Psí vycházky samozřejmě budou pokračovat. Jedna bude už tuto sobotu a půjdeme se podívat, co se děje nového ve Stromovce a okolí. Trasu volím i s ohledem na fyzické možnosti dr. Keblůška, který absolvuje svou premiérovou vycházku a doufám, že se bude chovat slušně. Půjdeme ovšem jinou trasou, než loni. Sraz v 10 hodin u Zámečku (tj. Místodržitelského letohrádku) naproti areálu ruské ambasády v Bubenči (ulicí Pod kaštany – směr neogotická brána, do Stromovky). Vycházka se uskuteční, jen pokud nebude pršet (drobné mžení nás ale jistě neodradí!).

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!