10.12.2022 | Svátek má Julie


ARCHITEKTURA: Dvě pozvánky a znovu pavilony na EXPO

8.6.2010

Dnes začnu dvěma pozvánkami: Tento čtvrtek budu mít v Grand café Orient v kubistickém domě U Černé Matky Boží reprízu přednášky o moderníchExpo-Španělsko kostelech v Praze (od historismu po současnost). Začátek je až v 21 hodin, lístky nutno zakoupit předem v kavárně.

Druhá jarní Psí vycházka se koná tuto sobotu od 10 hodin. Sraz je na konečné tramvaje v Podbabě (tam, co je hotel International /dnes Crowne Plaza/). Budeme se procházet v oblasti dejvické Pobaby. Ovšem koná se, pouze pokud nebude pršet. Pozor, z Vítězného náměstí od stanice metra Dejvická tam teď jezdí tramvaj 36. Od Špejcharu nebo z Hradčanské na Vítězné náměstí se musí busem X26 a dále tou 36.

Dnes navážu na Architekturu z před dvou týdnů (viz zde) a představím – alespoň zvenku a narychlo pár zajímavějších pavilonů na EXPO 2010 v Šanghaji. Český si nechám na někdy příště. Chválil jsem tu zejména britský, dánský a saúdskoarabský pavilon. Zajímavý je korejský (mám na mysli samozřejměExpo-Irsko jihokorejský) s písmenky na fasádě – připomíná velkou stavebnici. Tvarově krásná je finská mísa, francouzský zase obepíná dřevěná síť. Japonský je takový blobovitý z růžového plastu. „Prořezaný“ švédský připomíná dekonstruktivistické kreace Daniela Libeskinda. Slovenský mne ničím neupoutal, ani tím velkým svidříkem. Německý připomínal nějakou zbraň, i tou vojensky nazelenalou barvou. Ale večer vypadal hezky, anžto byl transparentní. Norský byl zvláštní – jakýsi stan na dřevěných konstrukcích s lidovým ornamentem. Velmi hezký byl španělský pavilon, pokrytý jakýmisi rohožemi. Jednoduchý byl irský s prosklenými stěnami. Číňani měli největší objekt – červenou obrácenou pyramidu. Prostě každý stát se snažil něčím upoutat, ze stylů tu bylo snad vše: organika a bloby, dekonstruktivismus, minimál, struktury, doznívající postmoderna i jakýsi arabský historismus.

Expo-Norsko

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998