21.4.2021 | Svátek má Alexandra


ARCHITEKTURA: Dvě pozvánky a znovu pavilony na EXPO

8.6.2010

Dnes začnu dvěma pozvánkami: Tento čtvrtek budu mít v Grand café Orient v kubistickém domě U Černé Matky Boží reprízu přednášky o moderníchExpo-Španělsko kostelech v Praze (od historismu po současnost). Začátek je až v 21 hodin, lístky nutno zakoupit předem v kavárně.

Druhá jarní Psí vycházka se koná tuto sobotu od 10 hodin. Sraz je na konečné tramvaje v Podbabě (tam, co je hotel International /dnes Crowne Plaza/). Budeme se procházet v oblasti dejvické Pobaby. Ovšem koná se, pouze pokud nebude pršet. Pozor, z Vítězného náměstí od stanice metra Dejvická tam teď jezdí tramvaj 36. Od Špejcharu nebo z Hradčanské na Vítězné náměstí se musí busem X26 a dále tou 36.

Dnes navážu na Architekturu z před dvou týdnů (viz zde) a představím – alespoň zvenku a narychlo pár zajímavějších pavilonů na EXPO 2010 v Šanghaji. Český si nechám na někdy příště. Chválil jsem tu zejména britský, dánský a saúdskoarabský pavilon. Zajímavý je korejský (mám na mysli samozřejměExpo-Irsko jihokorejský) s písmenky na fasádě – připomíná velkou stavebnici. Tvarově krásná je finská mísa, francouzský zase obepíná dřevěná síť. Japonský je takový blobovitý z růžového plastu. „Prořezaný“ švédský připomíná dekonstruktivistické kreace Daniela Libeskinda. Slovenský mne ničím neupoutal, ani tím velkým svidříkem. Německý připomínal nějakou zbraň, i tou vojensky nazelenalou barvou. Ale večer vypadal hezky, anžto byl transparentní. Norský byl zvláštní – jakýsi stan na dřevěných konstrukcích s lidovým ornamentem. Velmi hezký byl španělský pavilon, pokrytý jakýmisi rohožemi. Jednoduchý byl irský s prosklenými stěnami. Číňani měli největší objekt – červenou obrácenou pyramidu. Prostě každý stát se snažil něčím upoutat, ze stylů tu bylo snad vše: organika a bloby, dekonstruktivismus, minimál, struktury, doznívající postmoderna i jakýsi arabský historismus.

Expo-Norsko

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.