7.10.2022 | Svátek má Justýna


ARCHITEKTURA: Dvakrát kubismus v Berlíně

22.1.2008

Byl jsem teď krátce v Berlíně, kde jsme otevírali výstavu o českém architektonickém kubismu (viz zde) v prostorách Českého centra na Checkpoint Charlie. Měli jsme taky chvíli času na prohlídku zajímavé architetury – samozřejmě nového nádraží, ale také nové univerzitní kubismus - Berlin 7knihovny od Normana Fostera v areálu Freie Univesität. To bylo moc zajímavé a příště o tom napíšu. Tady musím poděkovat Josefu Vomáčkovi, který je v Berlíně jako doma a vše nám ukázal.

Před časem jsem si všiml, že v centru Berlína stojí také poměrně nová (postavená v letech 1998-2000) stavba, sídlo vodohospodářské společnosti, na rohu Stralauerstrasse a Mühlendammu (poblíž nové holandské ambasády Rema Koolhaase), jejíž autoři - Christoph Langhof, Thomas Hänni a Alfons Wening - se zjevně inspiroval právě českým kubismem – zejména stavbami Josefa Chochola. Průčelí je z betonu (zřejmě sesazeno z panelů). Je to dost bláznivé, ale proč ne?

Netradičně jsou řešeny vstupy – jsou na nárožích, jak je patrné na obrázcích. Mimochodem, i v Praze možná vyroste nový kubistický dům. Před časem jsem viděl projekt tuším švýcarských architektů na jednu novostavbu v Karlíně, která se rovněž inspiruje českým fenoménem a poněkud bláznivým stylem krátké éry před první světovou válkou.

kubismus - Berlin 8

kubismus - Berlin 9

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998