Neděle 27. dubna 2025, svátek má Jaroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Důstojné chrámy smrti

diskuse (0)

Vlastislav Hofman

Letos uplynulo devadesát let od dokončení našeho nejznámějšího krematoria, které stojí v Pardubicích. Při příležitosti tohoto výročí stojí zato si připomenout některé budovy, které v minulosti u nás k účelu zpopelňování nebožtíků vznikly, neboť se vesměs jednalo o architektonicky nesmírně zajímavé stavby.

Pohřeb žehem neboli kremace (z latinského cremare – spálit) má v mnoha kulturách samozřejmě dlouhou tradici. V nové éře se ovšem možnost kremace objevuje v Evropě až v sedmdesátých letech devatenáctého století. První pec pro tento účel zkonstruoval německý inženýr Friedrich Siemens (1826-1904). K nám nové zařízení dorazilo s určitým zpožděním. V roce 1917 bylo českými Němci dokončeno krematorium v Liberci, ale ještě nebyla připravena potřebná legislativa, takže bylo do provozu uvedeno až v roce 1919, tedy těsně po vzniku Československé republiky. Stavba je to poněkud ponurá, ale honosná. Projektantem byl významný drážďanský architekt Rudolf Bitzan (1872-1938).

Janák - Krematorium 1

Janák - Krematorium 2

Na krematorium v Pardubicích byla vypsána architektonická soutěž. Většina projektantů se snažila vytvořit monumentální dílo v expresívních formách. Nakonec byl k realizaci vybrán návrh známého vynálezce kubismu v architektuře Pavel Janák (1882-1956). Od kubismu ale nakonec přešel k na prahu dvacátých let oblíbenému stylu - národnímu dekorativismu. Vzniklo dílo, připomínající veselou červeno-bílou barevností i plastickými oblouky a válci perníkovou chaloupku (v tomto případě spíše chalupu). Janák se ovšem inspiroval raně křesťanským chrámem a svou stavbu dotáhl spolu s výtvarníkem Františkem Kyselou až do sebemenšího detailu. Budovu si oblíbil i režisér Juraj Herz, který zde na sklonku šedesátých let natočil Spalovače mrtvol podle skvělého románu Ladislava Fukse. Určitá pitoresknost stavby kongeniálně ladí s atmosférou díla.

Zhruba ve stejné době – tedy v letech 1922-1924 se staví další krematorium v Nymburku. Jeho autorům – mladému avantgardistovi Bedřichu Feuersteinovi (1892-1936) i jeho staršímu a zkušenějšímu kolegovi Bohumilu Slámovi byl ovšem "národní styl" protivný a hledali mnohem prostší formy v duchu architektonického purismu. Sestavili budovu z prostých geometrických těles – tvoří ji sokl, cylindrická stavba na oválném půdorysu a obdélníková střecha. Vznikla sugestivní architektura, která autorům přinesla doslova světový ohlas, a její reprodukce se objevila v mnoha architektonických časopisech v Evropě i zámoří. Nejde přitom o velký objekt, přesto působí při vší své lapidárnosti monumentálně.

Bitzan-Krematoř

Feuerstein-kremarorium 2

Díky nově vzniklým spolkům Krematorium a Společnost přátel žehu se nový způsob pohřbívání velmi rychle ujal a přibývala nová a nová zařízení (Olomouc, Karlovy Vary, Most, Ústí nad Labem, Semily). Nás může mrzet, že jediná kubistická stavba – byť navržená až po první světové válce a dokončená v polovině dvacátých let – už neexistuje. Ostravské krematorium bylo zbořeno v totalitní éře. Jeho projektantem byl jeden z protagonistů architektonického kubismu Vlastislav Hofman (1884-1964), mj. tvůrce ohradní zdi a vstupní brány ďáblického hřbitova v Praze.

Wiesner-Krematorium

Hofman-kremarorium 2

Mimořádné stavby se dočkalo také Brno. Krematorium známého architekta Ernsta Wiesnera (1890-1971) v podobě jakéhosi zikkuratu patří k nejpůsobivějším stavbám i v evropském kontextu. Stylově je těžko zařaditelná, snad by se dalo hovořit o expresionismu, ale celkový dojem je velmi klidný, majestátní. A Praha? Autorem tzv. Strašnického krematoria (ve skutečnosti se nachází na Královských Vinohradech, ale, pravda, od Strašnic to není daleko) je Plečnikův žák Alois Mezera (1889-1945). Některým se jeho jednoduchý kubus s vertikálními okenními pásy zdá ošklivý a připomíná jim továrnu, ale přes věcné pojetí je to stavba noblesní. Autor navíc pěkně vyřešil i bezprostřední okolí včetně kolumbária. Druhé pražské krematorium vzniklo až v padesátých letech podle návrhu Kotěrova žáka Josefa Karla Říhy (1893-1970). Je na ní patrný vliv skandinávské architektury, včetně motivu prosklené zdi obřadní síně s výhledem do krajiny. Ostatně příště se podíváme na stejné téma právě na sever Evropy. Představíme si jedno z nejpůsobivějších děl meziválečné světové architektury – krematorium a lesní hřbitov ve Stockholmu od Gunnara Asplunda.

LN, 14. 9. 2013

Foto autor, Štěpán Bartoš, Ester Havlová a archív autora

Vladimír Zlínský
26. 4. 2025

Přísun energie není jenom z fúzní energie probíhající na Slunci.

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Jan Kovanic
26. 4. 2025

Během II. světové války bylo zavražděno šest milionů lidí Židů.

Lika
26. 4. 2025

Prší

Ivo Fencl
26. 4. 2025

Martin Petiška je spisovatel, který propadl AI, souběžně před ní varuje.

Aston Ondřej Neff
24. 4. 2025

Objednal jsem si po internetu antikvární knížku.

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Benjamin Kuras
24. 4. 2025

Do parlamentu se nedostali milovníci zvířat LEV ani PES.

Hana Rybnická
24. 4. 2025

Donald Trump vrací svět do 30tých let

Lidovky.cz, ČTK
27. 4. 2025

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa do 18 let Švýcarsko 4:2. Svěřenci kouče Davida...

Lidovky.cz, ČTK
26. 4. 2025

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který zranil kolem 750 lidí...

Lidovky.cz, ČTK
26. 4. 2025

V Británii se v sobotu dražily předměty, které patřily cestujícím zaoceánského parníku Titanic, jež...

Martin Korbáš
26. 4. 2025

Ve floridském derby v úvodním kole play off hokejové NHL zatím vítězí jen hostující celky. Po dvou...

min Miloslav Novák
26. 4. 2025

Přes košili oblečené mistrovské triko, kolem krku klubovou šálu. V očích dojetí, radost, nadšení....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz