Pondělí 23. června 2025, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Dům, zahrada, památník a hrob

diskuse (1)
Vyšla reprezentativní publikace o vile Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Druhý československý prezident Edvard Beneš si jak známo vybudoval v letech 1930–1931 letní rezidenci v Sezimově Ústí, kde získal hezký pozemek na okrajiBenešova vila 7 města u soutoku Lužnice a Kozského potoka. Dům, který si tam nechal postavit, je velmi zajímavý.

O jeho historii pojednává nová česko-anglická publikace Vila, kterou vydala společnost WWA photo. Autory textů jsou Jana Čechurová, Eliška Fučíková, Michal Kolář a Václav Větvička, fotografickou část tvoří unikátní černobílé dobové snímky (mimo jiné i Sudkovy) a současná barevná dokumentace Herberta Slavíka.

Když se avantgardista zklidní Dům navrhl dnes už zapomenutý architekt a absolvent pražské techniky Petr Kropáček (1889–1931). Ten na sebe poprvé upozornil dynamickým kubistickým návrhem domovních průčelí ze soutěže na úpravu okolí Zelené brány v Pardubicích těsně před první světovou válkou. Ve 20. letech se jeho tvorba zklidnila a jeho realizované návrhy činžovních a družstevních domů v Praze na Novém Městě, na Žižkově a v Holešovicích lze řadit ke kvalitním příkladům architektonického purismu oné doby.

Méně bychom Kropáčka dnes asi pochválili za adaptaci parteru jedné z prvních secesních staveb v naší metropoli. Přestavěl totiž kdysi slavný Ohmannův hotel Central v Hybernské ulici. Budova tak získala architektonicky kontrastní funkcionalistický portál a odstraněny byly i další dekorativní prvky stylu, který tehdy zrovna vyšel z módy. Z původního hotelového sálu vzniklo divadlo, později známé jako Komorní (součást Městských divadel pražských). Ukončilo činnost někdy v 70. letech a cenná stavba pak chátrala. Před několika lety jí pak byla znovu vrácena původní hotelová funkce i název a Kropáčkovy úpravy byly odstraněny, neboť byla – v tomto případě jistě oprávněná – snaha obnovit celé průčelí v původním stylu.

Poněkud excentrický Petr Kropáček byl nejen architekt, ale také scénograf a dramatik. Napsal hru Stavba a komedii Mystifikace, rok života také strávil v daleké Argentině. V roce 1931 však spáchal sebevraždu, a nedožil se tak ani dokončení Benešova domu v Sezimově Ústí.

Byla to zajímavá budova, která měla dle přání stavebníka připomínat stará jihofrancouzská stavení, což projektant zvýraznil užitím nízkých valbových střech s prejzy aBenešova vila 11 okny opatřenými okenicemi. Nešlo tedy v žádném případě o příklad funkcionalistické avantgardní tvorby. Přesto působil dům poněkud stroze, a tak byl později ještě upravován architektem Otokarem Fierlingerem (1888–1941), který k zahradnímu průčelí přistavěl ještě arkády s terasou a navýšil kolmé křídlo o patro.

Fierlingerovo mistrovské dílo Tyto adaptace dodaly domu romantičtější ráz, který zřejmě lépe odrážel představy manželů Benešových. Fierlinger byl rovněž pověřen úpravami okolí domu, neboť byl především renomovaným zahradním architektem – získal si kredit obnovou barokní zahrady Černínského paláce na pražských Hradčanech (ten adaptoval prof. Pavel Janák pro potřeby ministerstva zahraničí, v jehož čele stál právě Edvard Beneš). Fierlingerova velkorysá zahradní úprava ve stylu anglického parku s japonizujícími motivy byla mistrovským dílem. Nechyběla různá romantická zastavení: alpinum, Čapkova studánka, pergola, terasa legendární Kazatelny, odkud prý k lidu promlouval Jan Hus. Na sousedních parcelách letní Benešovy rezidence – zprvu ještě neoddělených ploty – si pak své letní domy postavili politik Zdeněk Fierlinger (bratr architekta) a diplomat Ludvík Strimpl.

Interiéry domu manželů Benešových byly pohodlné i střízlivé. Byl tu užit starší nábytek, historické koberce, řada uměleckořemeslných prvků a samozřejmě výtvarná díla. Poté, co se stal Beneš prezidentem, stala se rezidence oficiálním sídlem, v dobách jeho pobytu tu vlála prezidentská standarta a přibyl i dům pro personál.

Vilu i zahradu si manželé Benešovi zamilovali. Přáli si tu být také pohřbeni, a proto si ve 40. letech nechali Janákem (tehdy už oficiálním architektem Pražského hradu) postavit rodinnou hrobku.

Obrat přišel před čtyřmi lety Po nástupu komunistů a smrti druhého československého prezidenta se stalo letní sídlo jakýmsi nedobrovolným azylem jeho paní Hany. Po její smrti skončila část zařízení vily v depozitáři táborského muzea, další předměty se ztratily.

Park byl – navzdory přání paní Benešové – pro veřejnost definitivně uzavřen a začal být využíván jako rekreační středisko vlády. Proto byl v 70. letech zařízen vBenešova vila 9 tehdy typickém nabubřelém stylu, k němuž patřil robustní nábytek, mohutné sedací soupravy, nevkusné keramické obklady a další atributy dobové funkcionářské módy. Došlo k různým přístavbám a naopak nešetrným uzavřením starých průchodů. Netřeba zdůrazňovat, že ani veřejnost neměla do areálu přístup. Po roce 1989 byl sice postaven malý památník prezidenta Beneše poblíž jeho hrobky, ale dům a zahrada dále sloužily k rekreování politiků a zaměstnanců Strakovy akademie.

Teprve před čtyřmi lety nastal obrat. Dům byl pečlivě zrekonstruován do původní podoby z 30. let (z novodobých adaptací byla ponechána jen funkční pergola v zadní partii) a postupně se také podařilo shromáždit původní zařízení. Chybějící prvky byly podle dobové fotodokumentace nahrazeny obdobnými. Obnovy se dočkala jak Benešova pracovna v patře, tak i obývací pokoj v přízemí. Souběžně byla obnovena i původní Fierlingerova koncepce zahrady.

Nechme stranou nekončící debaty o významu a odkazu druhého československého prezidenta. Podstatné je, že byl obnoven architektonicky cenný objekt, jenž je spojen s výraznou osobností historie. Veřejnosti bude pravidelně přístupný v určitých termínech letní sezony.

LN. 6.3.2010

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Aston Ondřej Neff
23. 6. 2025

Americké bořiče bunkrů dopadly na tři místa.

SÝR ZDARMA
23. 6. 2025

Co jí předcházelo a co následovalo, včetně české stopy.

přečetl Panikář
23. 6. 2025

Parlament EU apeluje na kriminalizaci hate speech.

Petr Kolman
23. 6. 2025

A možná by to tak bylo i lepší.

Petr Kolman
23. 6. 2025

Když soudy už devět let tápou, jestli Andrej Babiš jednal protiprávně, jak to má poznat běžný...

bur Vítězslav Bureš, kurl Lenka Kuřilová
23. 6. 2025

Přes Česko přecházejí bouřky. Meteorologové upozorňují na silnou supercelu, která se vytvořila na...

Josef Kopecký
23. 6. 2025

Ministr zahraničí Jan Lipavský se přihlásil k tomu, že začal dodržovat zákon a platit televizní a...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Severoatlantická aliance se na summitu v Haagu shodne na zvýšení výdajů na obranu na pět procent...

Linda Kholová
23. 6. 2025

Značka MAC znovu uvedla sedm odstínů rtěnek a konturku z 90. let. Kosmetická značka MAC se vrací na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz