4.12.2022 | Svátek má Barbora


ARCHITEKTURA: Devastované stavby I.

2.5.2007

Vyšehradské nádraží se pomalu rozpadá…

Zahajuji nový seriál o devastovaných stavbách, k němuž mne inspirovaly fotky Jiřího Wagnera; týkají se poničeného Vyšehradského nádraží při Svobodově ulici v Praze 2. Vyšehradské nádraží 1První díl je tedy věnován této secesní budově. Tipy na další adepty seriálu můžete posílat i vy, samozřejmě nejen ty pražské. Případně i fotky v nějakém rozumném formátu (a max. 5). O nádraží jsem mimochodem mluvil nedávno i v Událostech na ČT.

Budova byla postavena v roce 1903-4 podle projektu neznámého architekta, ale bezesporu to byl architekt dobrý, snad by to mohl být Jan Vejrych, autor mnoha obdobných staveb v centru Prahy (Pařížská ulice, hotel Paříž) nebo radnic v menších městech v Čechách. Je to příklad směsi historismu a rostlinné secese, sice žádný Kotěra, ale i tak je to architektura cenná. O to smutnější je osud nádraží, vyřazeného z provozu před lety a odepsaného i pro budoucnost, neboť stojí v zatáčce trati, což odporuje směrnicím EU (na to jsou ovšem různé názory, prý to není tak striktní a je možno získat výjimku). Nádraží stojí na spojce mezi Wilsonovým a Smíchovským nádražím, otevřené už v roce 1872.

Chátrající budovy si všimli zájemci, kteří zde chtěli udělat obchodní nebo kulturní Vyšehradské nádraží 6centrum. Jeden takový záměr, zřejmě dost propracovaný, najdete zde. Před pár lety bylo nádraží prohlášeno za památku. To prý by byla pro záměr investorů nepřekonatelná překážka, protože chtějí udělat do objektu některé nutné změny související se změnou funkce. Nechce se mi věřit, že by památkáři byli tak zatvrzelí a projektu bránili i za cenu, že investor uteče. České dráhy mluví o tom, že bude vypsáno nové výběrové řízení. Jen aby pak nebylo už pozdě…

Na závěr zvu na další Psí vycházku, kterou jsem anoncoval již dříve. Povede pražským Josefovem, tedy oblastí asanace. Sejdeme se na náměstíčku za hotelem Intercontinental při Pařížské ulici v sobotu 5. května v 10 hodin, pokud ovšem nebude pršet. Půjdeme Pařížskou na Staroměstské náměstí a pak Maiselovou zase zpět. O poslední vycházce po oblasti hradčanských valů viz zde.