30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


ARCHITEKTURA: Dekorace katedrály a pozvánka na PV

10.10.2006

Švabinský-detail3Nějak mne pořád nenapadalo, o čem bych měl dnes psát, a tak jsem se začal probírat starými obrázky. Tak jsme našel pár snímků, které jsem si kdysi udělal na triforiu katedrály sv. Víta, kam občas chodím se studenty. Nechci znovu ukazovat notoricky známé věci z doby gotické (snad jen toho Otce zakladatele v podání Petra Parléře:-)), ale alespoň pár dekorací z dostavby, kterou postupně až do roku 1929 prováděli architekti Kranner, Mocker a Hilbert (také se ovšem nechali na triforiu zvěčnit).

Sochař a řezbář Vojta Sucharda (bratr známého secesního sochaře Stanislava a autor nových figur svatých na orloji), doslova goticky vyřezal z pískovce různé příšerky, kterými se neogotická část katedrály jen hemží. Najdete tu nejen hady a ještěrky, ale i pavouka nebo houby. Schodiště k pokladnici zase hlídá dravý pták. Velké okno u hlavní věže má mozaikovou vitráž od Maxe Švabinského s postavami ze Starého i Nového zákona i z české historie. Ochránce klenotnice

Prohlídka triforia se slavnou portrétní galerií i unikátním výhledem na opěrný systém katedrály je velkým zážitkem. Kromě toho vnitřního, které obíhá hlavní a příčnou loď, má katedrála i vnější triforium s portréty patronů české země. Jinak, mnohem více zajímavého se o Hradě dozvíte v knize, o níž píšu zde a též ve Stálé expozici dějin PH ve Starém královském paláci.

A na závěr pozvánka na Psí vycházku, tentokrát do Tróje. Pokud nebude pršet, sejdeme se tuto sobotu v 10 hodin na stanici tramvaje Trójská (jedna stanice linkou 14 nebo 17 od stanice metra "C" Nádraží Holešovice), odkud půjdeme ulicí Nad Kazankou a Trójskou k ZOO a dále ke kapli sv. Kláry. Nezapomeňte na své věrné psí kamarády!

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.