25.6.2022 | Svátek má Ivan


ARCHITEKTURA: Další Holandsko ve Fragnerově galerii

12.2.2008

V Praze se představuje významný nizozemský atelier René van Zuuk Architekten

Galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze představuje každý rok jeden přední architektonický atelier z Holandska (naposledy to byl Erick van Egeraat – viz zde). Není divu: tato nevelká země je stále jedním z epicenter nejlepší soudobé světové architektury: projektantům nechybí talent, dobré nápady i nezbytná odvaha. Mají rovněž na co navazovat, neboť s výjimkou válečných let se v průběhu minulého století v Nizozemí stále dělo něco zajímavého. Jezdíval tam kdysi Jan Kotěra, který tu hledal inspiraci ke svým modernistickým kreacím, v meziválečném období zase třeba Pavel Janák se svými žáky, ten se nechal ovlivnit stavbami z neomítaných cihel a později také funkcionalistickou architekturou.

A současní projektanti zase obdivují Rema Koolhaase (jemuž tu mimochodem nyní vychází kniha Třeštící New York), studia Neutelings Riedijk nebo Mecanoo. Hvězdou střední generace se stává René van Zuuk (*1962), jehož poslední projekty jsou od čtvrtka představeny v pražské galerii. Van Zuuk studoval na Technické univerzitě v Eindhovenu, poté prošel praxí např. ve známém studiu Skidmore, Owings and Merill. V roce 1993 založil v Almere vlastní studio. To se proslavilo především projektem Architektonického centra ARCAM v amsterodamském přístavu, jen pár desítek metrů od slavného Námořního muzea Renza Piana. Nevelká budova má plášť z pozinkovaných hliníkových pásů a směrem k moři prosklenou fasádu.

Pro město Almere navrhl van Zuukův atelier obytný Blok 16 – mohutný kubus s dynamicky vydutou fasádou (1999-2004). Jde opět o železobetonovou konstrukci, šupinovitý stříbřitý plášť je pak kryt panely z eloxovaného hliníku. K domu se přichází po subtilní lávce přes mořskou zátoku, zavěšené na stožárech, evokujících rozkomíhané lodní stěžně. Je to poetický prvek, který dokazuje, že současná architektura nemusí být – navzdory high-tech materiálům - vůbec nudná a naopak může spoluvytvářet atmosféru lokality.

Z nerealizovaných projektů zaujme studie Národního historického muzea v Almere, které architekt umísťuje do objektu ukotveném v moři a přístupném dlouhou lávkou z pobřeží.

Originální je i prezentace atelieru, která se z části odehrává ve speciálním stanu, postaveném přímo ve výstavní síni. V galerii si můžete koupit i aktuální katalog v malém čtvercovém formátu s českými a anglickými texty a velmi kvalitními reprodukcemi. Expozice končí 24. března.

René van Zuuk

Obrázek: René van Zuuk Architekten: Budova ARCAM v Amsterodamu, 1999-2003

Psáno pro Lidové noviny

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...