26.5.2022 | Svátek má Filip


ARCHITEKTURA: Další a další Slavné vily

5.2.2008

Začalo to před pár lety nenápadně: agentura Foibos, která mimochodem propaguje české Kotěra - Trmalsklo v zahraničí nebo pořádá divadelní přehlídky nejlepších mimopražských představení v Praze, získala nájem v Trmalově vile od Jana Kotěry v Praze-Strašnicích. Kromě přednášek a dalších aktivit se rozhodli zabývat se bydlením v rodinných domech. Vznikla tak malá výstava a současně první knížka o pražských vilách.

A ukázalo se, že toto téma lidí zajímá. Samozřejmě nejen samotná architektura, ale také možnost nahlédnout přes práh. A rovněž osudy lidí, kteří si zajímavý dům nechali postavit. Knížka se dobře prodávala a prodává se, nyní už třetí doplněné vydání.

A nezůstalo jen u Prahy, a tak začíná vznikat celá jednotně upravená edice, představující rodinné domy v různých krajích. Nejdříve vyšly Brněnské vily, pak Vily Olomouckého kraje, nedávno kraje Jihomoravského a Jihočeského. Autorské týmy Slavné brněnské vilyvždy tvoří renomovaní odborníci. Nechybí ani mapky nejzajímavějších lokalit a další informace.

A teď jsem dostal pozvánku na vernisáž Vil Ústeckého kraje. Do konce letošního roku by měly vyjít publikace věnované domům v ostatních krajích. Souběžně ovšem vznikají i výstavy, a tak bude nakonec k dispozici přes 700 hesel a možnost uspořádat jednu velkou celkovou expozici na toto téma…

Kromě knížek a výstav vznikl i rozhlasový cyklus, věnovaný pražským a brněnským vilám (pro stanici Vltava – viz též zde) a název Slavné vily® byl dokonce patentován. Dobrý nápad se tedy podařil, což je důležité pro připomenutí některých osobností nejen z řad architektů, ale i proto, že takto propagované stavby mají větší šanci na opravu, pokud se jí dosud nedočkaly…

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998