28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ARCHITEKTURA: Co s Libeňským mostem?

Nejdelší pražský silniční most přes Vltavu byl postaven v letech 1925-1928 podle projektu slavného architekta, urbanisty, designéra, teoretika a pedagoga Pavla Janáka (1882-1956), vedle Jana Kotěry a Josefa Gočára zřejmě nejvýznamnější osobnosti české architektury dvacátého století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 26.1.2016 17:46

Ke slovu fachmana z branže

česky odborníka, asi není co dodat. Snad nebude objížďka přes Ohradu trvat desetiletí ....

V. Vaclavik 26.1.2016 13:32

Nezavisly posudek a vira v 'odborniky'

Zavislost nebo nezavislost, stejne jako odbornici, to vse je chimera. Treba baraky, ktere pri rekonstrukci spadly, taky byly nejakymi odborniky posouzene, ostemplovane, a kdyz pak prece jen spadly, jini prizvani odbornici odsoudili ty puvodni odborne posudky, protoze byli moudri, jako generalove po valce.

Pravdu ma pan Gramblička, kdyz napsal, ze "potíž je, že na rekonstrukci a udržování kulturních památek se kladou přehnané požadavky a tím se obojí nesmyslně prodražuje".

V pripadech jako tento je treba ignorovat zavedene stavebnicke tluste kocoury s jejich miliardovyma ocima, podle kterych to levneji nepujde, pricemz vysledek jak zname, stejne nebude stat za moc, ale je treba se obratit na mlade, zacinajici zelenace, kteri predvedou zazrak sikovnych ceskych rucicek, kdyz se jim jen daji prostredky a sance, a ti to udelaji za zlomek ceny tech zavedenych zkorumpovanych mazanych tlustych kocouru a hlavne lepe.

V. Peroutka 26.1.2016 11:14

pozdní probuzení.

No je škoda,že architekti místo boje o Blob více nekřičeli do světa,že se v Praze rozpadá jedna unikátní stavba a dnes již s jistotou půjde k zemi.

J. Brožek 26.1.2016 10:13

Každá zřícenina se musí udržovat v původním zříceném stavu.

Místo postavení něčeho, co bude skutečně funkční a technicky moderní (a bude za 100 let opět "perlou architektury"), tedy budeme udržovat nefunkční zříceniny, takže už nebude možné rozumně a kvalitně v dané lokalitě žít.

J. Kratochvíl 26.1.2016 10:39

Každá zřícenina se musí udržovat

Bylo by dobré, kdyby se každý vyjadřoval k tomu, čemu rozumí.

V dané lokalitě žiji a mohu potvrdit, že uvedený most je funkční, moderní a navíc je hezký i po sto letech. Bohužel, nebo bohudík, každá stavba se musí udržovat, jinak vám spadne. Mám teorií, že každých 30let je třeba do stavby více investovat na údržbu, když chceme aby nám nespadla. Problémy s tímto mostem jsou hlavně proto, že nebyl sto let udržován, přesto dodnes slouží...

J. Kratochvíl 26.1.2016 10:47

Navrhuji,

aby peníze, které byly ušetřeny tím,že se sto let most neudržoval ani nemodernizoval, byly do něho vloženy dnes při jeho rekonstrukci a obnově. Byla by to dobrá investice pro další generace.

R. Gramblička 26.1.2016 11:08

Re: Každá zřícenina se musí udržovat

potíž je, že na rekonstrukci a udržování kulturních památek se kladou přehnané požadavky a tím se obojí nesmyslně prodražuje

R. Gramblička 26.1.2016 6:13

měli bychom si klást otázku

zda těch "cenných" kulturních památek nemáme až příliš. O každou památku je nutno pečovat a "díky" památkovému úřadu je péče o naprostou většinu z nich hrazena z peněz nás všech a je dost drahá, soukromé osoby na to většinou nemají nervy.

Takže tady máme tisíce památek v péči státu a obcí, které chátrají, protože na ně nejsou peníze.

Neměl bych nic proti řádné opravě mostu, pokud by vyšla levněji než stavba nového, za použití moderních metod.

J. Kratochvíl 26.1.2016 9:44

Kulturních památek není nikdy dost

je to paměť národa, zvláště v nynější době, když k nám proudí statisíce osob z odlišné civilizační destinace, je třeba chránit každou památku. Většina kulturních památek má nevyčíslitelnou hodnotu a nedá se srovnávat s penězi, protože jsou nenahraditelné.

S vaším názorem jste se zařadil na úroveň barbarů islamistů z "Islámského státu", kteří také ničí vše co neodpovídá jejich ideologii, ale tyto "lidi" většina civilizovaného světa považuje za nekulturní barbary. Většina z nás by jim se podobat nechtěla.

To co jste napsal o vás a vám podobným, vypovídá víc než jste možná chtěl.

R. Gramblička 26.1.2016 11:02

Re: Kulturních památek není nikdy dost

To o nevyčíslitelné hodnotě je nicneříkající klišé a jako argument v debatě neobstojí. Abychom si uchovali v paměti národa doklady o baroku, 500 barokních kostelů a klášterů opravdu nepotřebujeme, stejně tak 100vky gotických hradů, 100vky funkcionalistických vil atd....

Já se na to dívám z praktického hlediska, žádnou praštěnou ideologii zatížen nejsem, takže vaše srovnání mé osoby s islámskými primitivy kulhá na obě nohy. Ale nic nového, podobnou vypovídací hodnotu má většina vašich příspěvků :)

J. Kratochvíl 26.1.2016 11:43

Re: Kulturních památek není nikdy dost

Vy se na to díváte přes ideologii komerce a peněz a ta není slučitelná hodnotami nemateriálními, jako jsou hodnoty kulturního dědictví v nemovitých památkách. A ve svém výsledku je vaše ideologie stejně nebezpečná jako netolerantní islámská ideologie. A jestli tvrdíte, že nepotřebujeme barokní památky kostely kláštery atd. jste úplně stejný jako islamisté, ti je také nepotřebují. Respektujte laskavě, ale ty kterým by tyto památky chyběly.

R. Gramblička 26.1.2016 12:20

Re: Kulturních památek není nikdy dost

Já je respektovat budu tehdy, když si údržbu daných památek budou hradit ze svého. A taky vidím, že nejste schopen pochopit můj pohled a pořád melete to své, no budiž.

J. Kratochvíl 26.1.2016 16:06

Re: Kulturních památek není nikdy dost

Váš pohled těžko pochopím, protože váš pohled je chamtivost po penězích a vy tomu říkáte pragmatičnost. Právě barokní architektura je známa tím, že barokní architekti při tvorbě svých děl dbali aby zapadla do krajiny a tím vytvářeli také naší krajinu, výsadbou alejí apod. aleje se likvidují a vám a vám podobným vadí i ty budovy. Kdybychom v Čechách neměli barokní památky krajina by byla o mnoho horší a již tak se většina toho již zničila.

J. Kratochvíl 26.1.2016 16:22

Re: Kulturních památek není nikdy dost

Údržbu památek nemůžeme chtít po soukromnících, protože památky jsou dědictvím celé společnosti a je ve veřejném zájmu tyto památky zachovávat pro další generace, proto je nutné aby údržba a rekonstrukce památek byla hrazena z veřejných prostředků. Soukromníci by je nechali zničit. Viz vaše názory a přístup k této otázce. Nevím, jestli vy jste schopen to pochopit. Vidím, že těžko.

J. Hruška 26.1.2016 9:53

Re: Měli bychom si klást otázku .... co je ...

Měli bychom si klást otázku, co je rozumný kompromis, jestli také zahrnuje vývoj společnosti a dostatečně velkorysý odhad budoucího využití. Že zrovna dnes most vede odnikud nikam neznamená, že v budoucnu po mostě nebude jezdit tisíce lidí v elektromobilech za hodinu z Holešovic do Libně na návštěvu přátel. Rozšíření mostu je nutnost třetího tisíciletí. Zdař Bůh, Josef.

P.S. Nebo postavme vedle ještě krásnější.

R. Gramblička 26.1.2016 11:05

Re: Měli bychom si klást otázku .... co je ...

to je v pořádku.

Nemyslím, že by zmíněný most vedl odnikud nikam a mosty jako také jsou potřeba. Otázka je, zda se oplatí ho zachovat v původním stavu nebo ho předělat anebo zbourat a postavit nový.

J. Kratochvíl 26.1.2016 16:12

Re: Měli bychom si klást otázku .... co je ...

Most se nepotřebuje rozšiřovat, protože má dostatečnou kapacitu i do budoucna. Most se potřebuje opravit a rekonstruovat, protože se sto let neudržoval a neopravoval!!!!Bohužel, díky tomu to bude nyní poněkud dražší, ale určitě si to ten most zaslouží.