Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Bruselský buffet v Pardubicích

aneb Radost pro Davida Vávru

Bruselský buffet v Pardubicích 1Dnes jedno téma pro odlehčení, i když ne tak docela. Pamatujete ještě na "bruselskou" módu z počátku 60. let? Starší z vás jistě, mládež spíš na její odvar z nedávné retrovlny. Milovníkem "bruselu" je přítel David Vávra, který v tomto stylu zařídil i nejeden podnik. Jak styl vznikl? Byla to mj. reakce na prudký úspěch našeho pavilonu a restaurace na EXPO v roce 1958 v belgické metropoli (viz např. zde). Po šedivých 50. letech k nám na prahu další dekády přinesl pastelové barvy, nové materiály z plastů - např. umakart, nové aerodynamické tvary, inspirované snad kosmickou tématikou (viz též kultovní film Ikárie XB-1 režiséra Poláka, který bodoval i v USA), dále užití hutnického skla, kovů atd. atd.

V tomto stylu vzniklo i mnoho interiérů - zejména nového typu rychlého občerstvení s tehdy cizokrajným (tudíž efektním) názvem BUFFET (tehdy ještě se dvěma "f"). V Praze do 90. let vydržela dvě takováto zařízení: v pasáži Černá růže byl Kosmos, v domě s kinem 64 U Hradeb o něco lepší podnik (dnešní macdonald na témže místě v Mostecké ulici na to trochu reaguje, ale ne moc zdařile).

Kromě bufetů byly i mléčné bary (jeden z posledních v Praze je dodnes na Kulaťáku) nebo samoobsluhy - tehdy taky úplná novinka. Myslím, že v Praze byla první na Invalidovně v nově postaveném pavilonu u populárního Hotelového domu). 

Nápisy neonem na průčelí byly Bruselský buffet v Pardubicích 3psány rozmáchlým psacím písmem, v interiérech byly kónicky tvarované lampičky, židle a stolky z umakartu a oceli atd. Jeden z takových podniků přežil v Pardubicích - na střeše budovy Pozemních staveb je dosud takový buffet - dnes už mimo provoz, ale se zachovaným interiérem (i se zaprášeným oblým telefonem z plastů, který byl kopií Siemensova přístroje, místo do té doby běžným bakelitovým). Tady je to jako v muzeu. Než to nadobro zmizí, měl by se tam David Vávra vypravit a zdokumentovat to… A co vy - neznáte ještě někde nějaký pozůstatek "bruselu", případně nemáte nějaké osobní vzpomínky na nástup této kuriozitky?

Za informace i všechny obrázky jsem zavázán panu Štěpánu Bartošovi, fotografu, s nímž s Pavlem Panochem spolupracujeme na přípravě knížky o moderní architektuře Pardubicka.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

zpět na článek