ARCHITEKTURA: Architekti, inženýři a motory v Praze 1898
Tradici velkých pražských výstav zahájila ta Jubilejní v roce 1891, ale také dvě další, jejichž výročí si letos připomeneme, měly velký význam pro vývoj české moderní architektury. Platí to i o Výstavě architektury a inženýrství z roku 1898, na niž se dnes podíváme podrobněji.
Pro Jubilejní výstavu, konanou v roce 1891, bylo z území Královské obory neboli Stromovky v její východní části vyčleněno území nacházející se strategicky poblíž hlavní silnice i železniční trati. Celé se nachází v katastru Bubenče, ale přesvědčovat o tom neustále Pražany je asi marné. Stále se mluví o Výstavišti a Sportovní hale v Holešovicích, ač k žádné změně katastrálních hranic nedošlo. Možná, že mnohým to připadá malicherné – vždyť hranice pražských čtvrtí dnes nehrají zásadní roli, je to prostě obojí v Praze 7, ale mně zase znalost pražské historie a zeměpisu nepřipadá tak nedůležitá. Každopádně obrovský úspěch Jubilejní výstavy znamenal, že areál byl nadále využíván pro podobné akce, neustále se však proměňoval, jak jednotlivé pavilony mizely a byly nahrazovány zase dalšími, samozřejmě přizpůsobenými proměnám vkusu návštěvníků a dobovým módám.
Jestliže Jubilejní výstava znamenala především nástup železných konstrukcí, o čtyři roky mladší Národopisná expozice obrátila pozornost k odkazu lidové architektury slovanských zemí. Následující Výstava architektury a inženýrství spojená s výstavou motorů, jak byl celý její oficiální název, byla příležitostí předvést v naší metropoli novou nastupující stylovou módu – secesi. Jubilejní výstava Obchodní a živnostenské komory (OŽK), konaná o deset let později, pak obrátila pozornost k dalšímu stylu – architektonické moderně. Právě na podobných akcích bylo totiž možno – ba dokonce žádoucí – experimentovat, popustit uzdu fantasii tvůrců. Pavilony byly navíc většinou stavbami dočasnými, jejich životnost trvala někdy jen pár měsíců, ačkoli z těchto akcí se do dnešních dnů přece jen alespoň něco zachovalo: z té Jubilejní hned několik pavilonů v čele s Průmyslovým palácem (a také Petřínskou rozhlednou, která ovšem nestojí přímo na Výstavišti), z Výstavy architektury a inženýrství bohužel jen dříve velmi populární Panoráma bitvy u Lipan malíře Luďka Marolda, ale nikoli v původním objektu (ten dnešní z roku 1929 je v pořadí už třetí stavbou).
Pojďme se teď projít po pražském Výstavišti před 115 lety. Hlavní dominanty tu zůstaly z Jubilejní výstavy a Výstavy národopisné. Přibyly však nové objekty a některé docela zajímavé. Ač stále dominoval historismus, objevily se i stavby v nastupujícím secesním stylu. Takovým byl dřevěný objekt pro již zmíněné Maroldovo panoráma. Navrhl je žák Friedricha Ohmanna z pražské Uměleckoprůmyslové školy Jiří (Georg) Justich, působící v té době ve Vídni. Justich byl také autorem půvabných malovaných pohlednic z výstavy, na jedné samozřejmě zachytil i své dílko. Mimochodem, hlavní plakát výstavy navrhl známý malíř a také architekt Karel Vítězslav Mašek, další pak Hugo Boettinger nebo už zmiňovaný Luděk Marold. Jinou secesní dominantou se stala dřevěná výstavní aréna zbudovaná dle návrhu dalšího propagátora nového stylu Osvalda Polívky. Tato stavba, známá jako Uránie, byla později rozebrána a znovu postavena v parku poblíž holešovické ulice, jež dodnes nese jméno U Uránie. Léta sloužila jako populární divadelní scéna, ale potkal ji osud většiny dřevěných arén – po druhé světové válce ji zničil požár.
Malou kuriozitou výstavy se stala Krčma umělců U Nesmysla, zbudovaná podle projektu váženého architekta Jana Kouly, který ovšem tehdy ještě patřil ke generaci představitelů historismu a drobný objekt zamýšlel jako výsměch vídeňské secesi: dominantou byla věž ukončená drátěnou klenbou ve tvaru myší pasti, domek zdobily plastiky různých příšerek (Velhoušť, Pavián a jeho oběť, Ježibaba) od sochaře Viléma Amorta, všechny nápisy byly napsány zrcadlově atd. Mezi umělci však byla krčma mimořádně populární, a tak se stala nechtěně spíše symbolem nového rozpustilého stylu. Dalšími nezapomenutelnými atrakcemi výstavy byly ovšem "lety balonové", kinematograf nebo pravá indiánská vesnice.
Ale dosti legrace, na Výstavě architektury a inženýrství byla zastoupena i témata vážná. Patřila k nim zejména tehdy odstartovaná asanace starého židovského ghetta. V Průmyslovém paláci architekti postavili v měřítku 1:10 přesné kopie nejcennějších domů, které měly být demolovány, nicméně k záchraně těchto staveb to nakonec nepřispělo.
LN 19. 1. 2013
Foto archív autora
***************************
Upozornění:
V nakladatelství Paseka vyšla knížka Zdeňka Lukeše a fotografa Pavla Hrocha
Praha moderní - Velký průvodce po architektuře pražského centra 1900-1950 (více zde)
zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Bojovníci za svobodu slova budou mít půl roku čem si třepit pysk.
Vyhlášení stanného práva bylo ranou z čistého nebe.
Nejsem moc lekavý. Nebojím se pavouků, ani myší, ani hadů – tedy těch trochu jo.
Jak absurdně pak vypadá rozštěpení české společnosti na dva tábory, když vidíte, jak jsou...
Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.
Andrej Babiš rozpouští svěřenský fond, který od roku 2017 opatroval akcie jeho Agrofertu.
Bojovníci za svobodu slova budou mít půl roku čem si třepit pysk.
ODS má největší podporu v generaci 45-54 let a některé zmiňují i ještě starší voliče.
Slavia vydřela tři body v Ostravě (1:0) a po dohrání odloženého osmého kola Chance Ligy vévodí...
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých...
Tisíce lidí v Tbilisi ve čtvrtek večer znovu vyšly do ulic na protest proti oznámení vládnoucí...
Po volbách ovládneme celý Kongres a Donaldu Trumpovi v cestě k absolutní nadvládě nad Amerikou už...
V roce 1774 Marie Terezie své říši vládla již 34 let. Dávno byly dobojovány velké války, které...