12.5.2021 | Svátek má Pankrác


ARCHITEKTURA: Architekt Viktor Rudiš

17.1.2006

Viktor RudišMinule jsem tady představil významného architekta brněnské meziválečné scény Ernsta Wiesnera (viz zde). Dnes připomenu další důležitou osobnost - tentokrát současné scény. Je jí ing. arch. Viktor Rudiš, jehož jméno zůstane navždy spjato především s oceňovaným československým pavilonem v Ósace na světové výstavě v roce 1970 (s arch. Pallou a Jenčekem). Tedy oceňovaným až po roce 1989, protože předtím se o pavilonu psát moc nesmělo, a to proto, že mezi architekty a výtvarníky bylo tehdy - na začátku normalizace - mnoho nežádoucích jmen. Poznámka pro mladší kolegy nepamětníky: Taková jména bylo třeba vymazat pěkně po orwellovsku z paměti lidí, pokud se třeba někde pavilon objevil, nesměl být uveden autor - prostě jako by neexistoval. Prostě anonymní barák (k takovým bezejmenným stavbám se někdy příště ještě vrátím).

Jako kluk jsem byl někdy v roce 1971 na dovolené v bulharském Nesebaru, kde měl výtvarnický fond pronajatý domek. Byli tam tedy také architekt Karel Hubáček a neméně slavný sklář Stanislav Libenský. Hubáček nám vyprávěl, jaké měl potíže s převzetím Perretovy ceny, kterou dostal za svůj Ještěd, Libenský zase líčil, jak musel přímo v pavilonu před začátkem osackého EXPO vytavit z plastiky Řeka života (symbolizovala vývoj československých dějin) otisky vojenských bot, které symbolizovaly válečné události, ale dle přítomných papalášů by je někdo mohl brát jako symbol ruské okupace v roce 1968.

Rudiš - Ósaka

Pavilon byl jednoduchou přízemní stavbou, v níž byl takový labyrint. Další důležitou Rudišovou realizací bylo sídliště Lesná v Brně (s F. Zounkem), kde sice stály panelové domy, ale podařilo se jim dát lidské měřítko, zajímavé tvary a hezky je usadit v zeleni. Je to určitě nejlepší sídliště, které u nás kdy vzniklo.

Z posledních Rudišových prací z 90. let připomínám nové pavilony u vyhlídkové věže na brněnském výstavišti, za něž tým získal Grand prix architektury, obytný komplex v Litomyšli (obě práce se synem Martinem), interiéry Uměleckoprůmyslového muzea v Brně (s arch. Kolečkem a Vydrovou). A také výstavní instalace - ta poslední byla na podzim v Belvederu v pražské Královské zahradě, kde Rudiš instaloval plastiky Miloslava Chlupáče.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.