19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

AKVARISTIKA: Voda

V minulém díle jsem se zmínil o třech základních hodnotách, které bychom měli pravidelně sledovat - teplotě, pH a tvrdosti vody. Dnes na tyto hodnoty podíváme podrobněji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Chemik 9.6.2008 20:54

Pěkné, moc pěkné, ale....

Zcela jistě jste mnohem lepší akvarista než já. Ale co mě štve u akvaristů jsou hydrochemické nedostatky. Jeden příklad za vše: tvrdost vody vyjadřuje sumu vápníku a hořčíku. Také by nebylo na škodu uvést, že hodnota pH má velký vliv na formu amoniakálního dusíku (toxická je nedisociovaná forma - její podíl při pH přes 8 prudce stoupá) Hodnota pH také velmi ovlivňuje průběh nitrifikace a denitrifikace. Pak také nikde nevidím zmínku o neutralizační kapacitě. Tohle je věc, která se například u pitných vod celkem dost řeší, ale akvaristi na ní prdí....

No abyh tu nebyl za nějakýho štourala, článek je dobrý - jen tak dál.

Jinak koho chemie vody zajímá, doporučuju knihu Hydrochemie od prof. Pittera

Tomáš 26.1.2009 10:17

Re: Pěkné, moc pěkné, ale....

Tak co by to řešil akvarista amatér, když tam většinou dává vodu z kohoutku?

SOSLOMOS 14.4.2006 15:10

Pozor na strasidla

Pane Ruzicka prosim nedelejte z akvaristiky bubaka, pri beznem chovu  a u nas rozmnozenych akvarijnich ryb(nebavme se o thajvankych cinskych a jinych asijskych rengenem ozarenych rybach, ktere navydrzi dela nez 6-8 mesicu protoze Asiati maji akvaristiku jako byznys, ne lasku k prirode.)pravidelne(podle obsahu akvaria cim vetsi tim mene starosti a tez podle osazenstva rybami)  a adekvatni udrzbe nic se nema prehanet staci pro 99,9% akvarijnich ryb obycejna vodovodni voda. Pouze pri vymene vetsiho obsahu nadrze a ne zas u vsech ryb bezne se meni u tercovcu 1x tydne az 1/2 nadrze za novou vodovodni vodu. Zadne odstavani primo z kohoutku do nadrze. Kecy o tom ze se musi upravit vodivost , kyselost , tvrdost jsou liche. A neznam ve svem okoli silence ktery by jsi koupil "intorty" tercovcu praveho za 5000kc kus na okrasu. Pak sledovani urcite obdobi hodnot vody ano az do privyknuti zminenych chovnych ryb na beznou vodovodni vodu. Takova zaludna otazka jak dlouho odchovavate pane Ruzicko ryby. Moje jsou v odchovech vetsi jak 20let. Nevim odkud jste ty clanky obsal z ktere knihy ale jsou to nesmyslne blaboly a s praxi to nema nic spolecneho. A hlavne nestraste lidi vzdyt je to krasne mit doma kus prirody.

fryska 8.5.2007 22:36

Re: Pozor na strasidla

Tak to byste mi mohl urcite poradit. Jako zkuseny chovatel. Pri nove zakladanem akvariu mi PH vody (obycejna vodovodni jak pisete) behem dvou dnu vzrostlo z 6,0 na 9,0. Takle zmena zabila i obycejnou skalaru..natoz pak naky chovny tercovce. Mate tip co s tim? Diky

:) 9.6.2008 20:44

Re: Re: Pozor na strasidla

Než dáte do nového akvária ryby, chtělo by to nechat nějaký čas "stabilizovat". Vyměňte materiál dna nebo kamenů.

Tomáš 26.1.2009 10:21

Re: Pozor na strasidla

To tam máte na dně vápno???

Honza Urban 13.3.2006 10:45

Měření pH

Nestačily by pro hrubou orientaci pH papírky? Ty jsou poměrně citlivé v oblastech neutrálních PH
Jiří Růžička 13.3.2006 11:11

Re: Měření pH

Nevím jaké používáte, ale obecně jsem měl lepší zkušenosti s titrační kapalinou a neni to složitější. Jde v podstatě o to aby nám neutekla větší hodnota než 0,2 pH. Máte-li k dispozici dobré papírky s touto tolerancí, o nic nejde. Jiné to bude u rozmnožování ryb, ale to až v dalších dílech seriálu.
Beňa 13.3.2006 10:19

Voda

Pane Růžičko, dík za užitečné informace, je to úžasné, jaký máte k vodě jako takové vztah . Mám jeden úplně blbý dotaz, jak funguje odkalovací zvon? Já si ho koupila, ale nevím co s ním, odkaluji proto tak, že vysávám dno plastovou hadičkou.
Jiří Růžička 13.3.2006 11:18

Re: Voda

Netrapte se, ten dotaz neni blbý. Je to zkrátka o tom, nebát se zeptat, když něco nevím a to jste udělala. Jak už název napovídá, tento zvon slouží k odkalování detritu. Ve své podstatě redukuje proud vody při nasávání a tím zabraňuje neustálé ucpávání odkalovací hadičky. Trubička, která se na konci rozšiřuje se připojí na hadici a tím, že při odsávání rozrušujeme jejím širším koncem dno, víříme kal a ten se hadicí dostane z akvária. To rozšíření slouží jednak k tomu, že nenasáváme s detritem kamínkly, protože proud vody se v rozšířeném ústí zpomalí, a jednak k tomu, že zabereme rozšířeným koncem větší plochu dna.
Beňa 13.3.2006 14:24

Re: Re: Voda

Díky moc za odpověď.
Vakandi 13.3.2006 7:08

Jo jo

je to alchymie, zůstávám u psů a koček  a o akvárku si nechám jen zdát.
Kardiak 14.3.2006 18:53

Re: Jo jo

Toho se nebojte.Když vyměníte týdně tak pětinu vody v akvariu,potom Vás to PH ani nemusí zajímat.To se tak rychle nemění.Hlavně to chce co nejvíc rostlin a pak je vše poměrně stabilní.
fryska 8.5.2007 22:33

Re: Re: Jo jo

no ja teda nevim..ale me PH behem dvou dnu vzrostlo z 6,0 na 9,0.... takze i to PH se ocividne velmi rychle zmenit muze...jen zjistit proc

Octan 21.7.2007 12:40

Re: Re: Re: Jo jo

Jistě si vedete deník o všem, co jste v nádrži udělal (nové rostliny, ryby, dekorace, úhyny, léčiva, chemikálie)... tak se do něj podívejte, co jste udělal v den, kdy se začalo pH prudce zvedat a příčinu zjistíte a odstraňte ji. Poté vyměňte polovinu vody a nalijte tam nějaký AKVAREGULÁTOR, nebo sera aquatan,nebo podobnou chemii na úpravu vodovodní vody (vždy pečlivě dbejte návodu na poměr míchání) a problém by se neměl opakovat. Pokud používáte vodu z městského vodovodu, odpovídá podmínkám pro chov běžných ryb. Pokud ovšem používáte vlastní studniční vodu, nemusí tomu tak být a pak doporučuji pečlivější rozbor a doladění v každé akvaristice běžně dostupnými chemikáliemi. (pokud si na rozbor netroufáte, jistě Vám rádi pomohou v kterékoliv akvaristice)