28.3.2024 | Svátek má Soňa


AKVARISTIKA: Rejnoci v akváriu

10.2.2016

Rejnoky spolu se žraloky a chimérami řadíme k parybám, které – na rozdíl od ryb – mají pouze jeden krevní oběh a jejich kostra je chrupavčitá s výjimkou některých kostěných částí obratlů. Žraloci a rejnoci jsou často chováni ve velkých veřejných akváriích. Bez výjimek jde vždy o nádrže, jejichž objem se počítá na desítky metrů krychlových. Jejich údržba vyžaduje náročné technické zázemí a stálou odbornou péči. O chovu paryb v domácích akváriích proto není ve starší akvaristické literatuře ani zmínka. Zdá se ale, že i v této záležitosti vývoj zájmové akvaristiky pokročil.

Čichavci

Již delší dobu se v akváriích chovají malí rejnoci, jejichž domovinou je Amazonie. Jsou sladkovodní, což je u paryb vzácné, většina z nich patří k mořským živočichům. V porovnání s některými mořskými rejnoky, kteří dosahují velikosti kolem 7 metrů a váhy přes tunu, jsou amazonští rejnoci opravdu malí. Jeden oblíbený akvarijní rejnok – trnucha skvrnitá (Potamotrygon motoro) má (bez ocasu) „pouze“ půl metru a víc než 15 kilogramů v dospělosti nenabere. Poprvé jsem měl možnost spatřit tato krásná stvoření v akvaristice, kde je měli ve své nabídce.

Sladkovodní rejnok (trnucha skvrnitá)

Vyfotografoval jsem je mobilem a pokusil se o nich alespoň něco málo zjistit. Už při pohledu na ně bylo zřejmé, že jejich chov v akváriích jednoduchou záležitostí nebude. Malí čtyřměsíční rejnoci skvrnití měli odhadem (bez ocasu) tělo dlouhé 12 centimetrů, v nádrží neplavali a jen se posouvali na dně v tenké vrstvě jemného písku. Snažili se do něj zahrabat, na to ale bylo písku málo.

Sladkovodní rejnoci (trnuchy skvrnité)

Sladkovodním rejnokům, kteří pocházejí z povodí řek Amazonky, Orinoka a Paraná se říká trnuchy podle trnu na konci ocasu. Trn dospělého rejnoka může mít až 25 centimetrů. Není to útočná zbraň, slouží k obraně. Trn vylučuje do zasaženého místa jed. Při úderu vedeném máchnutím ocasu se trn může zlomit, ale pak rychle doroste do původní velikosti.

O rejnocích skvrnitých je známo, že se mohou dožít 20 let. Tělo dospělého rejnoka má 50-60 centimetrů a s ocasem pak zvíře může dosáhnout délky takřka jednoho metru. To už chce opravdu pěkně velké akvárium. Mladá zvířata lze prý nějakou dobu držet v 300 litrovém akváriu, rostou ale velmi rychle a od „placky“ velikosti CD to chce alespoň 1 200 litrů. Důležitá přitom není ani tak výška vodního sloupce, jako plocha dna. Čím větší dno, tím lépe. Délka akvária 1,5 metru pro dva dospělé rejnoky je prý minimum. A víc než dva rejnoky se v jednom akváriu chovat nedoporučuje. Nejsou agresivní, naopak, ale jde o velká zvířata s vysokými nároky na prostředí a s tím se prostě počítat musí.

Skalára

Obří velikostí akvária to však nekončí. Všichni sladkovodní amazonští rejnoci vyžadují naprosto čistou vodu. Teplota vody kolem 28 stupňů Celsia znamená, že se akvárium musí stabilně vyhřívat. Při těch rozměrech a tisícovkách litrů bych to typoval na akvarijní topítka s termostatem s tím nejsilnějším výkonem, možná i několik v jedné nádrži. A samozřejmě výkonná filtrace, aby bylo dosaženo rovnoměrné teploty vody ve všech koutech akvária.

Voda se musí filtrovat a také často měnit. Chovatelé mladých rejnoků vyměňují vodu v malých nádržích denně. S přechodem na ta tisícilitrová akvária pak stačí vodu měnit jednou týdně.

S odkalovačem a kbelíky by to tudíž nešlo. Dělá se to většinou tak, že se voda mění pomocí dvou hadic – jedna hadice odvádí z nádrže starou vodu a druhá přivádí vodu novou, pochopitelně té správné teploty. Někteří akvaristé proces výměny vody zautomatizovali, voda se mění důmyslným zařízením, které ji také upravuje kontinuálně tak, aby se za určité období zcela obměnila. Zdálo by se, že majitel takového akvária se pak může z křesla jen kochat pohledem na své krásné rejnoky.

Sladkovodní rejnok (trnucha skvrnitá)

To jistě ano, dno ze silné vrstvy jemného písku není zastíněno žádnými rostlinami, protože ty by v písku ustavičně ryjící rejnoci zničili a uspořádání akvarijní dekorace, která vystačí s pískem a kořeny, v jejichž úkrytech se rejnoci také rádi ukrývají, dává divákovi dokonalý přehled. Jenže během dne jsou rejnoci zavrtáni v písku, ze kterého jim vykukují jen oči a dýchací otvory.

Amazonské trnuchy jsou zvířata s noční aktivitou. Nejlépe je můžeme pozorovat při krmení. U rejnoků nelze vystačit se suchým akvarijním krmivem, i kdyby to bylo to nejkvalitnější a nejpestřejší. Vyžadují stravu složenou z malých rybek, nitěnek, žížal a různých červů.

Trnuchy jsou živorodé. Trnucha skvrnitá v zajetí rodí jedno až dvě mláďata velikosti 8 centimetrů. Zdá se, že u nás nejsou s jejich odchovem žádné zkušenosti, a že v akvaristikách prodávané amazonské trnuchy jsou import. Možná je někde umí odchovat, možný je i dovoz z Jižní Ameriky. Při existenci poptávky a cenách, za které se amazonští rejnoci prodávají, bych jejich dovoz z Amazonie nevylučoval. Možná se k tomu někdo zasvěcený vyjádří v diskusi.

Kančíci

Rejnoci jsou pozoruhodná zvířata. Na svého chovatele a na zásahy do akvária si prý zvyknou a naučí se přijímat potravu z ruky. Chce to ale skutečně obrovská akvária, zařízená speciálně jen pro ně, a také velkou péči. Kdoví, do jakých poměrů a akvárií se tito rejnoci dostávají. Osobně po takovém akváriu netoužím. Rád se ale na rejnoky v akváriu podívám a vidět opravdu velkou, perfektně zařízenou a udržovanou nádrž s amazonskými trnuchami, to by byl nepochybně krásný zážitek. Doufám, že i ti mladí rejnoci, které jsem měl možnost v akvaristice vyfotografovat, se do takového akvária brzy dostanou.

Bojovnice

Foto: autor