24.4.2024 | Svátek má Jiří


MLSOTNÍK: Dršťková

16.6.2017

U mnohých nepochybně nosím dříví do lesa, ale divili byste se – jsou domácnosti, kde manželka odmítá uvařit manželovi dršťkovou. A když u mě na mrazáku zahlédnou cedulku „Dršťková 8 porcí“, toužebně jim zasvítí zrak a hlesnou, mohl bych?

Jasan.

Dršťkovou jsem se naučila vařit podle Velké kuchařky Viléma Vrabce, takže podle ní budete potřebovat (je toho na šest porcí):

2 1/2 litru vody, 60 dkg drštěk, 10 dkg zeleniny (bez dalšího upřesnění, ale beru mrkev a kus bulvového celeru), majoránku, sladkou mletou papriku, mletý pepř (případně mletý suchý zázvor), sůl, stroužek česneku, zelenou petrželku a jíšku z 5 dkg másla a 5 dkg hladké mouky (k té jíšce ještě budu mít poznámku, osobně zahustím jinak).

Maso na dršťkovou už se vaří

A jedem: Kupuji zásadně celé kusy kravího žaludku, žádné předvařené a nakrájené dršťky. Když žaludek vypadá pěkně a čistě a výrazně nepáchne, pouze ho operu ve studené vodě (jinak bych ho vymnula v soli a zedvakrát spařila vroucí vodou), dám do hrnce (celý nebo překrájený na kusy, aby se do hrnce vešel), zaliju studenou vodou a jen tak ho vařím cca 40 minut (v papiňáku 15 minut). Pak vodu sliju, zaliju maso novou studenou vodou, přiměřeně osolím (přidám ještě pár kuliček černého pepře a nového koření) a vařím – 3 hodiny v obyčejném hrnci, v papiňáku 50 minut (a deset minut nechám dojít bez otvírání).

Nakrájené uvařené dršťky

Pak se můj postup od kuchařky mírně liší. Vytáhnu maso do mísy a nechám ho být. Zatím do vývaru vhodím na kostičky nakrájenou mrkev a celer (klidně může být mražená „směs pod svíčkovou“) a povařím asi 20 minut. Současně si zvlášť na pánvi osmahnu na troše tuku (pan Vrabec radí máslo) na drobno nakrájenou cibuli (pozor, ta tam podle pana Vrabce nepatří a má to své důvody), aby chytla pořádně barvu a nebyla sladká, přihodím ostatní koření (nadrcený česnek, papriku, pepř, zázvor – majoránku zatím ne), ŽÁDNOU MOUKU (oproti panu Vrabcovi), promíchnu a zaliji rychle trochou vývaru, který vytekl z odstavených uvařených žaludků. Jde hlavně o to, aby se dobře rozmíchala paprika. Celé to uvrhnu do hrnce, kde se vaří zelenina, promíchám a ještě chvilku nechám vařit. Žmolky se neudělají, nemají z čeho (pokud jsme dobře rozmíchali papriku).

Dršťková na talíři.

A nakonec vezmu ponorný mixér a polévku rozmixuji. Zelenina ji krásně zahustí, celer dá správný říz. Kdo má obavu ze sladkosti cibule, tak ji nedává, ono záleží taky na jejím druhu a míře osmahnutí: čím syrovější, tím patrnější sladkost.

Nakonec nakrájím uvařené maso a vložím do polévky. Celé to dosolím až v tuto chvíli a taky majoránku přihodím až teď. Pokud chci polévku mrazit, dávám v tuto chvíli majoránky jen málo a přidám jí víc až při ohřívání. Pan Vrabec přidává na konec ještě zelenou petrželku.

A je to.

Přeji vám dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv.

Foto: autorka

Lika Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !