19.4.2024 | Svátek má Rostislav


MLSOTNÍK: Jak na to

2.6.2017

Asi každá z nás zažila situaci, kdy se z ničeho nic ozve vyzvánění a na displeji mobilu se objeví jméno milého příbuzného, přátel, se kterými jste se již nějakou dobu neměli možnost vidět. Přijmete hovor a volající vám vzrušeně vypráví, že zrovna projíždí vaším městem, vesničkou a že ho napadlo využít příležitost ke krátké návštěvě na kafe, když se nám už tak dlouho nedaří se sejít. Šlo by to? A návštěva je vzápětí domluvena. A na vás teď je, připravit něco k té kávičce na zoubek.

Přiznám se, od doby, kdy žiju a trávím doma svůj volný čas víceméně permanentně víc než s lidmi se svými čtvernožci, nemajíc tak až takovou potřebu něco mít připraveno pro hladové krky a mlsné jazýčky rodinných strávníků – mám téměř vždy připravenu nějakou tu laskominku kočičí, či psí. Jó, ale pro lidi, to je občas problém. Co s tím, když se vám návštěva ohlásí, že dorazí v podstatě během hodinky?

Pro tyhle nenadálé situace (ale i pro každodenní využití) nabízím snadný, rychlý, na přísady pro pečení nenáročný, ani vaši portmonku nedrancující základní recept na „buchtu“, který můžeme podle fantazie následně různě obměnit a získat tak pokaždé trochu jiný moučník. Recept mám od manželovy tety, tudíž je léty prověřený.

Příprava: 5 min; pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C, cca 30 min (zda je moučník dopečený, zkoušíme špejlí – propíchneme, vytáhneme-li špejli suchou, je hotovo)

Základní buchta - suroviny

Přísady (tyto většinou doma máme, že – dokonce i to jedno vejce):

  • 2 hrnky polohrubé mouky (nemám-li – smíchám 1+1 hrnek hrubé a hladké)
  • 1 hrnek oleje (lze použít i rozpuštěné sádlo)
  • 1 hrnek mléka
  • 1 hrnek cukru moučky
  • 1 vejce
  • Prášek do pečiva

Vše smícháme v hladké těsto (je-li hustší, přidáme trochu mléka), které lze z misky vylít do připravené formy, vyložené pečícím papírem. Opravdové množství výsledného produktu záleží na velikosti hrnků. Mně se pro formu „srnčí hřbet“ osvědčily klasické šálky na kávu.

Než těsto vlijeme do formy, přijde na řadu fantazie:

- pro à la jablečný závin: jen buchtu dle základního receptu – servírujeme částečně přelitou horkým jablečným rozvarem, ochuceným dle chuti cukrem, citronovou šťávou a špetkou skořice

Základní buchta

- pro bublaninu: přidáme ovoce, které máme rádi (doplňuji radu, aby „třešně“ neklesly v těstě na dno, jak můžete vidět na mé bublaninové fotce, mají se před vhozením do těsta obalit v mouce)

- pro oříškovou buchtu: přidáme sekané, nebo mleté oříšky

- pro kokosovou: přidáme kokos

- pro biskupský chlebíček: přidáme kandované ovoce, nebo rozinky, popř. obojí; a čokoládu na polití povrchu po upečení

Základní buchta na způsob sachru

- pro mramorovanou buchtu: do cca půlky těsta přidáme kakao a tmavé těsto vlijeme cik cak do světlého těsta, již nalitého ve formě

- pro à la sachr: do těsta přidáme hodně kakaa, můžeme i přistrouhat kousek čokolády, po upečení a vychladnutí rozkrojíme na tři díly, natřeme silně marmeládou, opět slepíme k sobě a polijeme připravenou čokoládou (rozpuštěnou ve vodní lázni)

- závěrem: pro slavnostnější využití můžeme třeba čokoládovou polevu dozdobit drobnými dekoracemi z marcipánu, kvítky, lístečky, atp.

Základní buchta - bublanina

- a určitě vás napadnou i další možné varianty.

Po vychladnutí (cca 30 min) lze už jen dojít právě zvonící návštěvě otevřít dveře, pohodlně ji usadit a popřát všem dobrou chuť!

P. S. Šup sem s receptem na nějakou snadnou, rychlou – slanou dobrůtku...

Foto: autorka

Jitur Neviditelný pes