23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


RECENZE: Stokrát jezevčík

20.3.2004 19:55

Ať jde o děti, štěňata, koťata nebo jakékoliv jiné mládě, ve chvíli bezradnosti rádi saháme po knihách, kde chceme nalézt vysvětlení vlastních neúspěchů stejně jako rady, jak problémy řešit.

Knihy jsou v tomto případě opravdu přítelem. Jsou diskrétní a maximálně oslí uši na naznačí cizím očím, co vás pálí. Takzvaně moudrých i doopravdy moudrých knih pojednávajících téměř o čemkoliv je na našem trhu víc než dost a problémem spíš bývá kterou si vybrat.

Mě teď leží na stole kniha "Stokrát jezevčík" od Lenky Fairaislové a musím říct, že přestože sama žiji s jezevčíkem již více než 13 let a vyhledala jsem si toho o nich spoustu, tuhle knihu jsem si přečetla opravdu s chutí. Proč?

Protože autorka ví co říká, bohatě proplétá teorii s praxí, vyhýbá se dogmatům a zbytečně nemoralizuje. Teoretické rady doprovází množstvím příkladů ze své praxe, které zkušeného čtenáře nutí k radostným či pochmurným poznámkám typu "Jo, ten náš pacholek je úplně stejnej!"

Vezmu namátkou pár příkladů. Takže třeba v kapitole o výchově štěněte v klidu a bez emocí rozebírá otázku "pes v posteli". Nejenže vysvětluje známou pravdu, že snadno psa do postele vzít, ale nemožno ho z ní potom dostat, ale upozorní na situace, kdy i milující páneček by radši viděl své zvíře jinde.

Trvá-li váš pes na tom, že za každou cenu musí spát s vámi, můžete se dostat do situace, kdy budete mít v posteli čerstvě narozená štěňata nebo páchnoucí bestii, která si na vycházce našla zetlelou rybu a domnívá se, že i vám se bude skvěle spát v odéru odpovídajícím zanedbané velrybářské lodi.

Já bych v tomto případě připojila i svůj dodatek: až váš jezevčičí dědeček nebo babička nebudou "moct na záda", bude peklo pro vás i pro něj překonávat výškový rozdíl postele a podlahy. Znám paničku, která se svým nemocným jezevčíkem více než měsíc spala z uvedeného důvodu na podlaze…

Stejně mě mile překvapil autorčin realistický postoj k neposlouchání a utíkání psů za zvěří. Ona ví, že by to pes neměl dělat a probere způsoby, jak psa naučit, aby poslechl. Stejně dobře ale ví, že i při nejlepší vůli se vám to nepovede vždy, takže radí, jak se s jejich loveckou vášní vypořádat s co nejmenšími následky pro psa i jeho okolí.

Málokde jsem četla tak úplnou charakteristiku jezevčičí povahy jako v této knize. Je tu všechno - od zlomyslné inteligence, přes nekonečné sebevědomí, jisté požitkářství pokud jde o to něco dobrého slupnout či se na něčem opravdu měkkém vyspat, proslulou urážlivost, až k neotrocké ale o to větší lásce ke své rodině, která je pro tyto malé trapiče příznačná.

Dočetla jsem se dokonce i konstatování, že dlouhosrstí jezevčíci na rozdíl od svých kolegů často zvracejí v autě. To mohu jenom potvrdit! Náš jezevčík Max sice jízdu autem miluje, ale tak první rok zvracel vždy, než jsme stačili dojet k první křižovatce. Jelikož v této situaci se tehdy nacházel i náš starší syn, rozdělovala jsem jim pravidelně Kinedryl před každou cestou. Jenom mě zajímalo, proč ostatní jezevčíci v rodině, hladkosrstí Benda a Gina, v autě nikdy nezvracejí. A ejhle - po 13 letech to konečně vím…

Stejně věcným a lidsky čitelným způsobem autora rozebírá i otázky výstav, loveckých zkoušek a čistokrevného chovu. Nemohu se tu zmínit o všem, co mne zaujalo, jelikož zdaleka nejde o útlou publikaci. Pokud však jezevčíka máte, nebo o něm uvažujete, je to rozhodně užitečné a osvěžující čtení.

Ostatně - věděli jste, že jezevčík byl mimo jiné nazýván i děrolezným ohařem?




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !