20.4.2024 | Svátek má Marcela


KOČKY: Mumijka

15.5.2007

Jsou velmi plachá a jejich maminku se nepodařilo najít, pravděpodobně zahynula, mrňousci zůstali sami a jsou zřejmě nemocní. Koťátka jsme odchytili a odnesli do našeho útulku. Měli velké zdravotní problémy - herpetickou infekci (kočičí chřipku), záněty či vředy v očích - a kočička měla ještě na zádíčkách a levé přední tlapičce zánět podkožní tkáně a absces. PSOZ Mumijka 1

Jeden z chlapečků boj o život bohužel po čtyřech dnech prohrál, holčička a druhý kluk se po dvoutýdenní léčbě uzdravili z virózy, na pravém oku želvičky zbyla po prodělaném vředu na památku jen malá jizvička a vše vypadalo v pořádku. Ale ta horší část měla teprve přijít - kočičce na zádíčkách a tlapičce v místě abscesu a zánětu začala nekrotizovat kůže a udělala se obrovská nepravidelná rána velikosti asi 9 x 8 cm až na maso, na tlapičce byla rána od loketního kloubu až do podpaží… Rána se nehojila, neustále hnisala, kočička vypadala velmi špatně a my už pomalu ztráceli naději, že se může podařit holčičku zachránit.

Po marných konzultacích s mnoha veterinárními lékaři, vyzkoušení nesčetných předepsaných mastí a léků i "tahání rozumů" z lékařů lidských jsme naštěstí narazili na specialistku na hojení chronických ran pracující v LDN a ta nám doporučila zkusit použít prostředek firmy Johnsonn & Johnsonn, polštářky Actisorb.

Polštářky jsme (ne zrovna snadno, nejsou k dostání ve všech lékárnách, mnohde je vůbec neznají) zakoupili, přiložili na ránu, z želvičky pomocí obvazů udělali takřka egyptskou mumii, každý den převazovali a … postupně se stali svědky skoro zázraku. Rána přestala hnisat, začala se čistit a konečně nastal den, kdy se místo infikované, hnisající či nekrotizující hmoty objevila čistá svalová tkáň. Nastal čas na použití dalšího prostředku zmíněné firmy, tentokrát krycího obvazu Tiele. A "zázrak" pokračoval, začala se vytvářet nová kůže a rána se začala zmenšovat. PSOZ Mumijka 2

Teď už je tlapička zahojená a na zádíčkách zbývá rána o rozměrech 4 x 3 cm, která se týden co týden pomalu zmenšuje. Na uzdravených místech se obnovuje kůže a Mumijka vypadá čím dál tím lépe.

Ze začátku k nám kočička také měla značnou nedůvěru (přece jen to byl původně divoký tvor, který lidi vůbec neznal a maminka mu o nich asi nich hezkého neřekla), každé ošetření bylo od ní náležitě odměněno - prokousnutým prstem, podrápanou rukou, počůranými a pokakanými kalhotami (později plenkou "pamperskou"). Ale i od nás dostala za svou odvahu odměnu - nakrájené kuřecí masíčko. Teď už je z kočičky úžasný mazlíček, kterému budeme po úplném uzdravení hledat nový domov.

Léčba kočičky ale byla a je velmi finančně náročná: jeden polštářek Actisorb stojí kolem 100 korun (na ránu byly vždy potřeba tři), čtvereček Tiele stojí 140 korun (začínali jsme také se třemi, teď už naštěstí stačí jeden) a rány je třeba převazovat denně… Obvazy a náplasti raději ani nepočítáme.

Pokud nám budete chtít přispět na úhradu Mumujčiny léčby, zašlete, prosím, peníze na účet Pražského spolku ochránců zvířat č. 179500872/0300, variabilní symbol 17042007. Jménem Mumijky všem děkujeme.

PSOZ Mumijka 3

Jana Chlanová, Pražský spolek ochránců zvířat



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !