19.4.2024 | Svátek má Rostislav


AUSTRÁLIE: Vzpomínky starého zbrojnoše

5.2.2019

200 let od přistání Cpt. Jamese Cooka v zátoce Botany Bay.

V roce 1970 jsme ještě bydleli v Sydney ve čtvrti Glebe, nedaleko City. Mohli jsme tak pohodlně pozorovat velkolepé oslavy dvousetletého výročí od přistání bárky Endeavour pod velením poručíka a později kapitána Jamese Cooka v dnešní zátoce Botany.

Replika lodi Endeavour

Bárka Endeavour byla na plavbě kolem světa a oficiálně byl hlavní důvod plavby, 3.- 4. června 1769 pozorovat tranzit tedy přechod Venuše přes sluneční kotouč. To tehdy mělo umožnit určit vzdálenost Země od Slunce. Posádka se také měla poohlédnout po domnělé „Terra Australis Incognita“, tedy neznámé jižní zemi kdesi v Pacifiku na jižní polokouli. Toto byl skutečný, avšak velice tajný důvod plavby, který byl i v lodním denníku kapitánem upravován a dokonce někde i přepisován. (Více o první plavbě kapitána Cooka na odkazu zde.)

Z Plymouthu výprava vyplula v srpnu 1768, aby přeplula Atlantik, obeplula Jižní Ameriku a Hornův mys, aby se octla v jižním Pacifiku. Zde stihla zavčas dorazit na Tahiti, odkud provedla zmíněná astronomická pozorování, a pak se vydala na jihozápad, do neznámých vod jižního Pacifiku.

Zde trochu kličkovali a cestou narazili na ostrovy Huahine, Borabora and Raiatea, které ruče prohlásili za teritoria anglické koruny. V září roku 1769 dosáhla expedice Nového Zélandu. Byla to druhá evropská výprava, která tyto ostrovy spatřila. První byla expedice Abela Tasmana před 127 lety.

Sydney, květen 1970, oslavy přistání Jamese Cooka

Zde pobyla Cookova výprava 6 měsíců, obeplula celé pobřeží Nového Zélandu a pečlivě je celé zmapovala (odkaz zde). Dnes se originál této mapky o velikosti 46,5 x 35,7 cm prodal za 4200 AUD.

Po této záslužné práci vyplula výprava do neznámých vod směrem na západ. V dubnu 1770 byli účastníci expedice první Evropané, kteří dosáhli východního pobřeží Austrálie a prvně je spatřili na dnešním Point Hicks 20. dubna 1770, aby pokračovala dále na sever k vhodnému kotvišti v zátoce Botany, kde zakotvili a na břeh vystoupili 28. dubna 1770.

Ostatně celá tato plavba kolem světa byla pečlivě zaznamenána, tehdy ještě poručíkem Jamesem Cookem, který lodi velel. A to i s tajnými úpravami o strategických nálezech či objevech na pobřeží nově objevené země. V lodním deníku, jak bylo tehdy zvykem, bylo každodenně zaznamenáno nejen počasí a poloha lodi ráno i večer, ale i nálady mužstva, stav zásob, hlavní události a hlavně nové objevy a pozorování. Originál tohoto lodního deníku zakoupila australská vláda v roce 1923 za královskou sumu 5000 tehdejších britských liber šterlinků. Dnes by tento obnos představoval £ 293 655,58, tedy US$ 371 140,35.

Originál tohoto lodního deníku, který byl započat před 250 lety na bárce Endeavour v srpnu 1768, sídlí v australské národní knihovně v Canbeře. Tvoří objemnou knihu o 753 stranách Cookova rukopisu. Tato byla svázána z originálních jednotlivých sešitů až v polovině 19. století.

Po obeplutí a zmapování celého východního pobřeží Terra Australis Incognita, kde loď málem ztroskotala na korálových útesech a musela být opravena v zátoce, kde dnes stojí městečko Cooktown v Queenslandu, obeplula Cookem pojmenovaný Cape York, aby pokračovala v cestě na západ a k domovu.

Večerní Port Jackson, Sydney, květen 1970, oslavy přistání Jamese Cooka.

Zde na malém ostrůvku měl James Cook údajně provést ceremonii, ve které prohlásil země, které objevil, za vlastnictví jeho veličenstva krále George lll. Ostrůvek se od té doby jmenuje Possession Island, i když celá tato událost je zastřena, jak nám praví jiné zdroje. Cook z důvodů zamlžení dokonce přepsal tyto kritické dny ve svém lodním denníku. V té době vládla velká rivalita mezi Francií a Británií a Cook měl obavy, aby tyto jím objevené země nepadly do rukou Francouzů, jako Francouzská Polynésie, Tahiti a podobně.

Datum 28. dubna 1770 bylo potom oslavováno bílým mužem 200 let později, aby domorodci smutnili nad ztrátou své země. Kdyby se to nikdy nestalo, tak by černý muž v Klokánii dosud žil v „ráji“ prvobytně pospolné společnosti v naprostém souladu s přírodou v době kamenné, společnosti lovců, sběračů a nomádů, kteří spolu urputně válčili a vzájemně se vybíjeli. Jakási přirozená kontrola populační exploze.

Na oslavy dvousetletého výročí a zopakování významného vylodění se do Klokánie 29. dubna 1970 dostavila naše velmi oblíbená královna, Její Veličenstvo královna Elizabeth ll, jeho královská výsost vévoda z Edinburku princ Phillipe a Její královská Výsost princezna Anne. Dorazili na tehdejší královské jachtě Britannia (další odkaz zde). Ulice v Sydney byly vyzdobeny a všude vládla všeobecně sváteční nálada. Pro mladou australskou zemi toto znamenalo velkou událost, něco jako v Evropě, co se stalo v pátém století. Dávnou historii. Konaly se různé sváteční a oslavné happeningy a produkce. Večer bylo vše pěkně nasvíceno a větrem hnané mnohastěžňové koráby v přístavu byly jako z pohádky. Všecko se to odráželo od hladiny přístavu a byla to pastva pro oči.

Garden Island, květen 1970, oslavy přistání Jamese Cooka.

Dokonce byl pro veřejnost zpřístupněn vojenský námořní přístav na ostrově Garden, kde kotvilo hafo válečných lodí, z kterých některé byly otevřené k prohlídce. To jsme si nemohli nechat ujít a jednu z lodí jsme jaksepatří prolezli i přesto, že zanedlouho, pokud si pamatuju tak to bylo 7 týdnů, moje žena Míla povila našeho prvního kluka, Petra.

Psáno 6/12/2018

Autorova poznámka k fotografiím: Černobílé fotky jsou oskenované filmové negativy focené Flexaretou a  Werrou ll. Stativ jsem tehdy ještě neměl a tak noční záběry z Flexarety 6x6 cm jsou podle toho. Ne vždy bylo něco po ruce ke stabilizaci
foťáku. Akční fotky z auta a na lodi jsou dělány Werrou na kinofilm.

Další obrázky si můžete prohlédnout zde na Rajčeti.