20.4.2024 | Svátek má Marcela


AUSTRÁLIE: Jaro u klokanů

1.11.2016

Každé ráno, pokud neprší, jdu s Habsburky na výšlap do buše. Za deště by to sice šlo také, čokli by šli a já taky, ale vrátili by se jako ta prasata a kdo je má pak koupat, že ano? Tedy abych upřesnil, patnáctiletý Ferdinand a já pajdáme a šmatláme, jen sedmiletý Maxmilián lítá bušem jako dělová koule.

Sedmiletý Max

Už pár týdnů pozorujeme, jak nastupuje jaro. Keře i stromy postupně rozkvétají a šedozelené houští se pozvolna mění v paletu barev. Převládá žlutá a bílá, či krémová, ale i modrá, fialová a červená místy probleskne. Radost pro oko a duši to také pohladí. Opět upřesňuji, toto vše pozoruji já, ty dvě obludy Habsburský šmátrají svými raťafáky u země a „čtou“ si, kdy, kdo anebo co zde šlo anebo bylo. Kytky je ani v nejmenším nezajímají. No co, svůj k svému, ne?

Patnáctiletý Ferda

První známky příchodu klokaního jara jsou kvetoucí akácie v buši i zahradách. Tato záplava jemně vonících zlatých květů je pohromou pro astmatiky, pylu akáciové květy produkují záplavu. Potom v zahradách rozkvetou magnólie a v buši začnou kvést „eggs and bacon“, tady vejce se šunkou, svými žluto-oranžovo-hnědými květy, podle jejichž barev dostala kytka jméno.

Rostlina zvaná šunka s vejci

Stejným jménem se zde pyšní i jedna zátoka s pěknou a šikovně schovanou pláží. To proto, že na jejích březích roste spousta keřů„eggs and bacon“ – Dillwynia retorta ssp.

Zátoka Eggs and Bacon

Po těchto tak trochu pozvolných začátcích se potom roztrhne pytel se záplavou květů jak v zahradách, tak i v buši. V buši rozkvetou „drumstick flowers“ – Isopogon anemonifolius, které dostaly jméno podle odkvetlých plodnic připomínajících paličky na buben. Žlutými, bílými, krémovými, červenými a modrými květy se chlubí několik přehršlí keřů a travin. Z těch modrých, tak trochu do fialova, se mně nejvíce líbí delikátní Fringe Lily – střapatá lilie – Thysanotus multiflorus. Z červených to u mě vyhrává horský ďábel – mountain devil – Lambertia formosa. Tento keř je opět pojmenován po tvaru plodnice po odkvětu. Tato připomíná rohatého ďábla.

Naše lípa

Když se naskytne čiré jarní ráno s průzračným vzduchem, tak s útesu, kam ráno chodíme, vidíme západní obzor Modrých hor, které mají skutečně modrý nádech, díky refrakci světla v mikroskopických kapénkách do vzduchu rozptýleného eukalyptového oleje z nesčetných korun stromů. Některé z nich, zrovna ty velkokvěté, nyní rozkvetly. Pro včely to jsou hody, jako když na Lipovém vrchu u Brna mezi Žebětínem a Ostrovačicemi rozkvetou lípy.

Naše zdejší lípa, co jsme zasadili před domečkem, se už pěkně rozkošatila a zrovna se stihla zabalit do nových, brčálových listů a zanedlouho bude kvést. Počasí je proměnlivé, podle toho, odkud zavane větřík. Když od severozápadu, tak máme přes den více jako 30 °C, a když od jihu, tak je po ránu 5 °C. Co tyto výkyvy počasí dokáží udělat s tělesnými schránkami geriatriků jako já, raději líčit nebudu.

V zahradě kvetou kytek čtyři přehršle a barev je, až oči přecházejí. Vyjmenovat všechny by vzalo několik stran textu, ono stačí, že doprovodné fotoalbum na rajčeti bude mít víc jak půl druhé stovky fotek. Rozkvetl i stromeček limonáda – lemonade tree – Citrus limon x cinensis a nebo Citrus limon x reticulata, podle zdroje informace. Je to taková zdejší specialita, jeho plody jsou jen mírně nakyslé a dají se jíst jako mandarinky. V osmdesátých letech jej v Klokánii vyšlechtili křížením citronu a mandarinky.

Mílino orchidejové království.

Moje žena Míla je kytičkářka se specializací na orchideje a tak mimo jiných kytek jako kaktusových, včetně vánočních, které tu kvetou o Velikonocích, jsou různé orchideje u nás fšude. Za zmínku snad stojí náš stařeček, 45letý vánoční kaktus, který spokojeně roste z květňáku zavěšeného nad schodištěm a splývá k zemi dnes už více než 2 metry. Tento kvete průběžně skoro celý rok a zrovna teď má krásné květy.

Tohle nám vykvetlo u domu. Vánoční kaktus to není. Co je to?

Foto: autor. Další fotografie najdete v klikacím okénku níže nebo přímo zde na Rajčeti.

Psáno 13. 10. 2016.




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !